Wysyp truskawek z przyspieszanej uprawy gruntowej – jakie ceny „na Goławinie”?

truskawki łubianki

W przypadku truskawek z przyspieszanych upraw gruntowych możemy już mówić o wysypie. Zawsze wiąże się to ze spadkiem cen. Jak aktualnie kształtują się stawki?

Aktualne ceny truskawek w Nowym Przybojewie – 14.05.2024

W czerwińskim zagłębiu truskawkowym trwa obecnie wysyp truskawek spod folii perforowanej i spod agrowłókniny. Jak zawsze wyższa podaż oznacza niższe ceny. Plantatorzy chcą sprzedać owoce z przyspieszanej uprawy, więc obniżają ceny. Narzekają Ci, którzy oferują jeszcze truskawki tunelowe, ponieważ większa podaż oznacza spadki również w tym segmencie.

Jak przekazują nam plantatorzy z okolic Czerwińska nad Wisłą, w sprzedaży zdecydowanie dominuje obecnie odmiana Rumba. We wtorkowe popołudnie maksymalna, realna cena transakcyjna wynosiła od 10,00 – 11,00 zł/kg (20,00 – 22,00 zł/łubianka) za owoce najwyższej jakości.

Niestety, od wczoraj notujemy znaczące spadki cen. To efekt wysypu owoców z przyspieszanych upraw gruntowych. Na rynku w Nowym Przybojewie, a także w innych lokalizacjach hurtowe ceny spadły do 7,00 – 9,00 zł/kg (15,00 – 18,00 zł/łubianka).

Nasi rozmówcy dodają, że na rynku w Nowym Przybojewie nie są oferowane owoce z tuneli foliowych. Tuneli w okolicy oczywiście nie brakuje. Truskawki te kupujący odbierają bezpośrednio z gospodarstw lub sprzedawane są pośrednio lub bezpośrednio do sieci marketów.

Wcześniejszy start sezonu i handlu

Oficjalnie targowisko w Nowym Przybojewie miało rozpocząć pracę 15 maja. Jednak wcześniejszy start wegetacji sprawił, że już od kilku dni handel idzie przysłowiową „pełną parą”. Pierwsze owoce były dostępne po długim weekendzie, czyli 6 maja. Obecnie działają także kamery, które z dwugodzinnym opóźnieniem transmitują obraz z rynku. Niżej załączamy klatkę z obrazu głównej kamery.

Rynek w Nowym Przybojewie to miejsce, gdzie zaopatrują się detaliści i hurtownicy z całej Polski. Wielu z nich zajmuje się „przerzutem” dużych ilości truskawek na inne rynki hurtowe, w tym na rynek w Broniszach. Inni regularnie zaopatrują się w owoce w sezonie, aby handlować nimi na ulicznych straganach czy w swoich sklepach.

Goławin giełda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here