Zakaz importu zbóż do Polski przedłużony do września. Co z mrożonymi owocami?

mrożone truskawki

Wczoraj wszedł w życie unijny zakaz importu 4 zbóż do Polski. Dokładnie chodzi o przedłużenie dotychczasowego zakazu do 15 września. Niestety, przepis nadal nie dotyczy świeżych i mrożonych owoców.

Pomimo aktywnego lobbingu ukraińskich dyplomatów przeciw omawianej decyzji, Komisja Europejska postąpiła solidarnie względem 5 krajów członkowskich, w tym Polski. Zboża ze wschodu nie wjadą do Polski w najbardziej newralgicznym okresie, czyli w żniwa.

Komisja Europejska przedłużyła zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do 5 krajów UE do 15 września 2023. Decyzja tak jak pierwszy zakaz budziła ogromne emocje zarówno w UE, jak również na Ukrainie. Zboża jednak będą mogły być transportowane przez nasz kraj na zachód Europy.

Niestety, zakaz nie dotyczy branży sadowniczej. Do czerwca 2024 roku do Polski mogą nadal wjeżdżać wszystkie pozostałe produkty spożywcze bez cła. Dotyczy to także mrożonych owoców. Jak wiemy, import mrożonych malin całkowicie zdestabilizował polski rynek w ubiegłym sezonie. Tymczasem mroźnie działające na terenie Polski cały czas aktywnie importują mrożonki (truskawki, maliny, porzeczki czarne), a także koncentrat jabłkowy z Ukrainy.

źródło: www.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here