Burmistrz Miasta i Gminy Czerwińsk nad Wisłą zwrócił się do Głównego Inspektora Sanitarnego, o rozważenie skrócenia kwarantanny dla pracowników sezonowych przybywających z zagranicy.
– Działając w imieniu rolników, głównie producentów truskawek, ale także i innych owoców oraz warzyw zwracam się do Pana Inspektora z WNIOSKIEM będącym jednocześnie USILNA PROŚBA O rozważenie możliwości skrócenia kwarantanny dla pracowników sezonowych przybywających z zagranicy do pracy w sektorze rolnym z okresu dwutygodniowego na okres tygodniowy – pisze Burmistrz we Wniosku.
Poniżej treść wniosku:
Uzasadnieniem powyższego wniosku – prośby jest całokształt bardzo trudnej sytuacji w rolnictwie, spowodowanej brakiem rąk do pracy sezonowej, jaki jest wynikiem zamknięcia granic w czasie pandemii i obowiązkowa dwutygodniową kwarantanna dla osób, które przekroczyły granicę RP w celu podjęcia pracy.
Wielkimi krokami zbliża się już sezon zbioru truskawek deserowych z upraw przyspieszonych, przy ogromnym deficycie rąk do pracy, pozyskiwanych do tej pory głównie z Ukrainy. Tylko nasz Powiat Płoński ma około 8000 ha truskawek i 450 ha malin, w tym nasza gmina Czerwińsk nad Wisła 4524 ha upraw truskawek i 251 ha malin. Wraz z wielkim potencjałem tych upraw w sąsiednich i okolicznych powiatach stanowimy największe w kraju zagłębie truskawkowe, które zmaga się z dramatyczną sytuacją braku rąk do pracy, głównie w kontekście zbliżającego się zbioru owoców.
Ostatnie działania Rządu Rzeczypospolitej Polskiej ułatwiają od 4 maja br. pozyskiwanie wiz do pracy sezonowej w rolnictwie przez zainteresowanych ta pracą Ukraińców. Niestety… poważna przeszkodą w ich zatrudnianiu przy zbliżających się zbiorach truskawek będzie właśnie okres dwutygodniowej kwarantanny, uniemożliwiający im często podjęcie pracy przy zbiorach tych owoców. Producenci truskawek, a jest ich w naszej gminie aż 1010 gospodarstw mogą być narażeni na bardzo dotkliwe straty, nawet w sytuacji, gdy przyjadą do nich pracownicy sezonowi z Ukrainy. Owoce truskawek to nadzwyczaj delikatny towar spożywczy, który musi być zebrany we właściwym czasie i nie zdoła przeczekać na plantacjach dwutygodniowego okresu bezczynności, spowodowanej kwarantanna pracowników.
Niezebrane na czas owoce po prostu zgniją, a patogeny tej zgnilizny, zarodniki szarej pleśni skażą całe plantacje i spowodują zmarnowanie oczekiwanych plonów oraz kłopoty na tych plantacjach w kolejnych latach.
Podkreślić pragnę, iż osoby zatrudnione przy zbiorach truskawek mają bardzo ograniczony kontakt z innymi osobami i pozostają zazwyczaj wyłącznie w obrębie gospodarstwa, w którym są zatrudnieni. Stanowią zatem bardzo małe potencjalne zagrożenie epidemiczne.
Tygodniowy okres kwarantanny w znaczący sposób ułatwiłby organizacje i całą logistykę zbioru owoców w tak dramatycznym okresie deficytu rąk do pracy. Trudno wręcz wyobrazić sobie hektary czerwonych od przejrzałych truskawek i malin plantacji i siedzących bezczynnie pracowników sezonowych czekających aż dwa tygodnie na możliwość podjęcia pracy. Tragiczna to perspektywa dla rolników, którzy żyją wyłącznie z tych upraw. W podobnej sytuacji są też producenci różnych warzyw, które trzeba w tym okresie siać lub sadzić, z tymi pracami polowymi również nie można czekać aż dwa tygodnie.
Wielu rolników stoi przed dramatem bankructwa i każda forma takiej bezkosztowej pomocy jest dla nich nad wyraz cenna i wartościowa. Żywię głęboką nadzieję na zrozumienie tej trudnej dla rolników sytuacji i rozważenie możliwości skrócenia okresu kwarantanny w sektorze rolnym do tygodnia.
Powyżej przedstawiony wniosek pisze w formie LISTU OTWARTEGO wnosząc i prosząc wszelkie inne podmioty zainteresowane tą sprawą o szerokie poparcie tej inicjatywy w myśl słusznej zasady, że razem możemy zdziałać więcej, znacznie więcej. Apeluję mając na względzie szeroko pojęte dobro rolników, o pomoc i wsparcie samorządów gmin, samorządów powiatów, Izb Rolniczych oraz wszelkich innych zrzeszeń, związków i organizacji rolniczych, w szczególności zaś do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wystąpmy z tym postulatem wszyscy razem, bo głos nas wszystkich będzie bardziej słyszalny i bardziej przekonywujący.