Komunikat jagodowy Bayer dla maliny i porzeczki z dnia 23.04.2020.
Malina
Obecnie na plantacjach odmian letnich obserwuje się powolny rozwój pędów kwiatostanowych. Jest to efekt ostatnich fal przymrozków. Odmiany letnie wczesne znajdują się fazie 2-4 liści właściwych na pędzie kwiatostanowym, natomiast odmiany letnie średnio wczesne/późne posiadają przeciętnie po 2 liście właściwe. Na plantacjach odmian jesiennych w gruncie otwartym pędy jednoroczne osiągnęły wysokość około 5-10 cm. W tunelach odmiany letnie posiadają rozsypane kwiatostany lub zaczynają kwitnąć. Pędy jednoroczne odmian jesiennych osiągnęły wysokość około 40-50cm.
Na wszystkich plantacjach niezależnie czy jest to uprawa w gruncie otwarty, czy w obiektach zamkniętych należy wykonać lustracje przędziorka chmielowca i powtarzać je co 7-14 dni. Próg zagrożenia to 2 stadia ruchome na 1 listek liścia złożonego. Po przekroczeniu progu zagrożenia w uprawach otwartych wykonać zabieg Envidor 240 SC w dawka 0,4 l/ha. Zabieg będzie również ograniczał szpeciela – przebarwiacza malinowego, który rozpoczyna migrację w momencie otwierania się pąków i rozwoju pierwszych liści. Podczas kwitnienia można wykorzystać fenpiroksymat z zachowaniem okresów karencji i prewencji dla pszczół..
W uprawach pod tunelami odmian letnich zwrócić uwagę na kwieciaka malinowca. W przypadku stwierdzenia można wykonać zabieg Calypso 480 SC w dawce 0,2 l/ha. Zabieg ten będzie również zwalczał pryszczarka namalinka łodygowego, który już może być aktywny w uprawach tunelowych.
Zamieranie pędów maliny. W tej chwili stwierdza się umiarkowane porażenie pędów malin odmian letnich z roku poprzedniego. Będą one stanowiły źródło infekcji młodych pędów. Dlatego też należy opracować strategię zwalczania dostosowaną do istniejącej sytuacji na plantacji. W momencie gdy jednoroczne pędy na plantacjach odmian letnich dorosną do wysokości 10-15 cm należy je usunąć. Usuwając pędy ogranicza się również występowanie pryszczarka namalinka łodygowego. Jeśli pędy nie będą usuwane należy rozpocząć ochronę chemiczną przeciwko zamieraniu pędów maliny. Do tego celu można użyć dwóch preparatów w odstępie 10-14 dni Zato 50 WG w dawce 0,2 kg/ha oraz Luna Experience 400 SC w dawce 0,6 l/ha. Ochronę przeciwko zamieraniu pędów maliny należy rozpocząć w uprawach tunelowych odmian jesiennych.
Porzeczki
Plantacje wczesnych odmian przeczek czarnych i czerwonych rozpoczynają kwitnienie. Odmiany późne znajdują się przed kwitnieniem.
Wielkopąkowiec porzeczkowy. Okres od początku do pełni kwitnienia jest terminem do wykonania zabiegu. W tym momencie trwa migracja szkodniak z porażonych pąków. W porzeczce czerwonej i czarnej można wykonać zabieg fenpiroksymatem 05 SC w dawce 1,5 l/ha. Na plantacjach porzeczek czarnych wykonując zabieg przeciwko przędziorkom po kwitnieniu Envidor 240 SC w dawce 0,4 l/ha będzie również ograniczał tego szkodnika. Przeciwko wielkopąkowcowi, po kwitnieniu warto wykorzystać nowy produkt w ochronie porzeczki jakim jest Movento 100 SC. Movento stosujemy w dawce 0,75 l/ha, maksymalnie 2x w sezonie. Zabieg Movento będzie również skuteczny przeciwko mszycom, przędziorkom, pryszczarkowi w okresie ich występowania.
Mszyce (w tym momencie nie stwierdza się obecności szkodników na plantacjach porzeczek czarnych i czerwonych.
Mączniak oraz opadzina liści porzeczki. W tym momencie na plantacjach porzeczek nie stwierdza się objawów tych chorób. Standardowa ochrona obejmuje kilka zabiegów co około 14 dni preparatami z różnych grup. Można wykonać zabieg Zato 50 WG w dawce 0,2 kg/ha. Ponadto przeciwko tym chorobom można wykorzystać zabieg Luna Sensation 500 SC w dawce 0,6-0,8 l/ha.
Czy szkodniki malin,można usuwać ekologicznie? Napiszcie do mnie .