Komunikat jagodowy Bayer dla truskawek z dnia 28.04.2022 r.
Pomiędzy różnymi rejonami kraju oraz różnymi systemami uprawy występują duże różnice w rozwoju roślin. Uprawy gruntowe w tunelach – odmiany wczesne (np. ‘Flair’) – pełnia kwitnienia/po pełni kwitnienia. Rośliny odmian wczesnych w gruncie otwartym okryte białą agrowłókniną – początek kwitnienia. Odmiany wczesne w gruncie – pojawianie się pierwszych kwiatostanów.
- W tym momencie na plantacjach w gruncie otwartym znajdujących się przed kwitnieniem warto zwrócić uwagę na przędziorki oraz roztocza truskawkowca. Występują młode formy ruchome przędziorka oraz jego jaja. Po stwierdzeniu przekroczenia progu szkodliwości (3 formy ruchome na pojedynczy listek liścia złożonego) na plantacjach przed kwitnieniem należy wykonać zabieg zwalczający akarycydami zawierającymi abamektynę lub fenpiroksymat, do zwalczania jaj przędziorka warto dodać heksytiazoks. W uprawach pod osłonami można wykorzystać Fitter w dawce od 3 do 16 L/ha, stężenie 1%. Produkt ten posiada krótki okres karencji (1 dzień) i warto go stosować w blokach wykonując 3 zabiegi co 7 dni. Stosując ten preparat wymagane jest całkowite pokrycie powierzchni liści, także od spodu. Do ograniczania przędziorków w szklarniach zarejestrowany jest Requiem Prime w dawce 5 L/ha. Do zwalczania roztocza truskawkowca przed kwitnieniem można wykorzystać Movento 100 SC w dawce 1,0 l/ha. Zabieg będzie również ograniczał przędziorka chmielowca. Na plantacjach w czasie kwitnienia można wykonać zabieg preparatem zawierającym bifenazat, dawka 0,6 l/ha (1 dzień karencji).
- Kwieciak malinowiec. Na plantacjach przed kwitnieniem w fazie rozsypującego się kwiatostanu oraz po rozwinięciu się pierwszych kwiatów należy wykonać lustracje pod kątem obecności szkodnika. Zwrócić uwagę na uszkodzenia liści, które pojawią się jako pierwsze (okrągłe otwory). Stwierdzenie w próbie 150-200 kwiatostanów 1 chrząszcza jest informacją decydującą o wykonaniu zabiegu. Można zastosować Decis Mega 50 EW w dawce 0,25 l/ha.
Szara pleśń. W związku ze wzrostem temperatury oraz okresowymi opadami wzrasta zagrożenie ze strony szarej pleśni. Duże zagrożenie występuje w uprawach tunelowych. W uprawach pod osłonami należy kontynuować ochronę przed szarą pleśnią zwracając uwagę na karencję fungicydu. Natomiast w gruncie otwarty należy rozpocząć ochronę na plantacjach przykrywanych agrowłókniną. W obu typach upraw truskawki zaleca się zastosowanie fungicydu o działaniu interwencyjno-zapobiegawczym i systemicznym Luna Sensation 500 SC w dawce 0,8 l/ha. Będzie to również zabieg przeciwko mączniakowi prawdziwemu truskawki, białej plamistości liści truskawki, której objawy występują na plantacjach, skórzastej zgniliźnie owoców oraz antraknozie truskawki. Ilość zabiegów w sezonie – maksymalnie 2, karencja: 3 dni. Do programu przeciwko szarej pleśni w celu rotacji substancji czynnych należy wprowadzić Teldor 500 SC (karencja 1 dzień) w dawce 1,5 l/ha oraz Serenade ASO (brak okresu karencji) w dawce 8,0 l/ha. Zabiegi wykonywać w odstępach co 7-10 dni.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.