Wcześniejszy start wegetacji to także wcześniejsze pojawienie się szkodników. Obecnie skupiamy się na owocówce jabłkóweczce, która już zaczęła loty na południu kraju. Jakie zabiegi wykonać w drugiej połowie maja? Zalecenia z dnia 15.05.2024 przygotowane zostały przez Marcina Piesiewicza we współpracy z Andermatt Polska.
Początek ochrony przed owocówką jabłkóweczką
W ubiegłym tygodniu obserwowaliśmy już aktywność owocówki jabłkóweczki. Teraz przy ochłodzeniu ta aktywność jest minimalna. Pamiętajmy jednak, że szkodnik intensywnie składa jaja, gdy podczas zachodu słońca temperatura jest powyżej 16,5 stopnia Celsjusza. Dlatego na razie presja ze strony owocówki jest ograniczona. Ale musimy pamiętać o przygotowaniu się do właściwej ochrony przeciwko szkodnikowi. W przypadków sadów z dużą presją powinniśmy zaplanować i wykonać zabieg na początku przyszłego tygodnia, ale termin ten może jeszcze ulec zmianie.
Próg ekonomicznego zagrożenia od połowy maja do połowy czerwca wynosi 5 samców w pułapce odłowionych w ciągu doby przez co najmniej cztery kolejne dni.
Po wylocie samce zapładniają samice, które krótko po tym składają jaja. Te rozwijają się dość szybko. Po około 8 – 10 dniach od wylotu motyli następuje faza czarnej główki (w zależności od przebiegu temperatur). Z jaj wykluwają się małe gąsienice. Początkowo zjadają one pozostałości jaja, a następnie wgryzają się do zawiązków, drążąc kanały i pozostawiając charakterystyczne wżery na skórce.
Aktualne zalecenia w ochronie
W zwalczaniu pierwszego pokolenia owocówki powinniśmy zaplanować wykonanie dwóch zabiegów syntetycznym insektycydem, co będzie miało za zadanie zabezpieczyć sad na okres wylęgania się larw. Zabieg wykonujemy 2 razy co 14 dni. Preparat który możemy wziąć pod uwagę to Coragen 200SC. Przy wysokiej presji powinniśmy zastosować dodatkowe zabiegi preparatami Grandex MAX® lub Madex MAX®.
Grandex MAX® oraz Madex MAX® to selektywne, mikrobiologiczne insektycydy do zwalczania owocówki jabłkóweczki. Zawierają naturalnie występującego wirusa. Grandex MAX® wykazuje działanie żołądkowe, jest skuteczny po spożyciu przez larwy owocówki jabłkóweczki. Zakażenie przez kontakt nie jest możliwe. Po spożyciu zakażone larwy zaprzestają żerowania i nie powodują dalszych szkód.
Informacje o ofercie firmy Andrematt dla sadowników znajdziecie pod tym linkiem: Produkcja roślinna – Andermatt Polska Sp. z o.o.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.