Skupiamy się na przymrozkach i walce z ich skutkami. Nie możemy jednak zapomnieć o parchu jabłoni. Za nami infekcje, a przed nami kolejne opady. Jakie zabiegi wykonać? Zalecenia z dnia 22.04.2024 przygotowane zostały przez Marcina Piesiewicza we współpracy z Andermatt Polska.
Długi okres zwilżenia liści
W ostatnim tygodniu w większości lokalizacji występowały przymrozki, jednak potem nadeszły długotrwale opady deszczu. Sprawiły one, że zwilżenie liści trwało bardzo długo. W zależności od lokalizacji od 42 nawet do 70 godzin i w większości rejonów kraju doszło do infekcji. Zaglądając do tabeli Millsa widzimy, że został spełniony warunek czasu zwilżenia do wystąpienia silnych infekcji pomimo niskich, jak na trzecią dekadę kwietnia, temperatur.
Wykres prezentujący naliczone i prognozowane infekcje parcha jabłoni na stacji w Skowronkach (gmina Belsk Duży)
Idealne okno pogodowe na zabiegi
Fakt, że wystąpiły infekcje to jedno. Równocześnie modele chorobowe prognozują kolejne bardzo duże zagrożenie ze strony parcha jabłoni w związku ze środowymi opadami. Algorytmy informują, że przy prognozowanych opadach wystąpią infekcje na ekstremalnie wysokim poziomie.
Nie zapominajmy, że w niektórych sadach uruchamiano w związku z przymrozkami zraszanie nadkoronowe, które w ciągu godziny dostarcza 3-4 mm opadu. W takim wypadku musimy wziąć pod uwagę, że mogło dość do częściowego zmycia fungicydów.
Jeśli chodzi o zabiegi to wszystko wskazuje na to, że wtorek będzie idealnym dniem na wykonanie zabiegu interwencyjno-zapobiegawczego. To ze względu na niemal bezwietrzną pogodę. W związku z tym zalecamy:
- kaptan 1,9 kg + pirymetanil (450 gram pirymetanilu na ha)
- kaptan 1,9 kg + produkt z grupy SDHI na przykład Sercadis 0,3 L/ha
Pamiętajmy również o nawożeniu dolistnym. Z powodu niskich temperatur jakość liści jest bardzo słaba. Zaleca się zastosowanie mocznika w dawce 3 – 4 kg/ha oraz siarczanu magnezu w dawce 5 – 6 kg/ha.
Nie tylko parch jabłoni…
Okres kwitnienia, a szczególnie opadania płatków kwiatowych to okres większej wrażliwości na inne choroby powodowane przez grzyby. Dlatego powinniśmy szczególną uwagę poświęcić ochronie przeciwko zgniliznom. Faza opadania płatków to jeden z najniebezpieczniejszych momentów porażenia przez grzyb powodujący szarą pleśń. Rozwija się na obumierających częściach okwiatu, a następnie przerasta do zawiązków owoców powodując suchą lub mokrą zgniliznę przykielichową. Mokra i chłodna pogoda sprzyja porażeniu przez grzyb Neonectria galligena również powodujący objawy suchej zgnilizny przykielichowej.
Informacje o ofercie firmy Andrematt dla sadowników znajdziecie pod tym linkiem: Produkcja roślinna – Andermatt Polska Sp. z o.o.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.