Chociaż wydaje nam się, że o parchu wiemy „wszystko” lub co najmniej bardzo dużo, choroba ta nie przestaje nas zaskakiwać. Jakie zabiegi wykonać w przypadku prognozowanych przelotnych opadów i burz? Zalecenia z dnia 06.05.2024 przygotowane zostały przez Marcina Piesiewicza we współpracy z Andermatt Polska.
Parch jabłoni i mączniak jabłoni
Miniony tydzień był suchy i słoneczny, ale pogoda zmieni się w tym tygodniu. Prognozy zapowiadają ochłodzenie oraz możliwe lokalne opady i burze. Z powodu braku opadów w ostatnich dniach mamy więcej dojrzałych, gotowych do wysiewu zarodników workowych parcha jabłoni. Dodatkowo sucha pogoda spowodowała dłuższą przerwę w wykonywaniu zabiegów zapobiegawczych, co oznacza, że młode przyrosty są niezabezpieczone.
Podczas wystąpienia opadów należy spodziewać się bardzo dużego wysiewu oraz możliwości wystąpienia silnych infekcji. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę temperatury, które w tym tygodniu będą idealne dla rozwoju grzyba Venturia inaequalis.
Dlatego powinniśmy wykonać dobry zabieg zapobiegawczy stosując preparaty oparte na kaptanie. Dawka preparatu zawierającego 80% substancji czynnej to 1,9 kg na hektar. Bezpośrednio po opadzie możemy wykonać na tak zwany „mokry liść” zabieg polisiarczkiem wapnia np. SulfiCal® lub Sulfisad®. Działanie takie przerwie infekcję.
Po infekcji dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie mieszaniny kaptan plus preparat zawierający difenokonazol. Jeżeli nastąpi znaczne zmycie fungicydów kontaktowych przy opadach rzędu 12 – 15 mm należy możliwie szybko ponowić zabieg fungicydem kontaktowym. Jeżeli chodzi o mączniaka dalej wykonujemy ochronę zapobiegawczą co 7 – 10 dni produktami dedykowanym dla tej choroby.
Niestety, w sadach gdzie ochrona była niepełna obserwowane są liczne są plamy parcha jabłoni na liściach. Należy pamiętać, że młode zawiązki są bardzo wrażliwe na parcha. Dlatego musimy ocenić problem i wykonać zabiegi wyniszczające plamy. W tym celu możemy zastosować np. kaptan plus difenokonazol 2 razy co 5 dni.
Po 5 – 6 tygodniach od kwitnienia możemy zastosować produkty oparte na węglanie potasu.
Możemy też wykorzystać produkty na bazie wodorowęglanu potasu takie jak VitiSan® i Vitiprotect® w dawce 2,5 kg na metr wysokości korony. Produkty te dobrze wypalają plamy parcha na liściach. Pamiętajmy, że wodorowęglan jest bezpieczniejszy dla drzew niż węglan potasu.
Owocówka jabłkóweczka
W niektórych lokalizacjach na południu Polski obserwowane są już duże loty owocówki jabłkóweczki. W następnym komunikacie poinformujemy o strategii zwalczania szkodnika, który w Małopolsce i na Podkarpaciu pojawił się w tym sezonie wyjątkowo wcześnie.
Informacje o ofercie firmy Andrematt dla sadowników znajdziecie pod tym linkiem: Produkcja roślinna – Andermatt Polska Sp. z o.o.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.