Ceny gazu spadły o kilkaset dolarów, czy stanieją nawozy?

nawozy Big Bag

Wystarczyła jedna decyzja prezydenta Rosji, żeby ceny gazu spadły o 25% w ciągu doby. Czy w związku ze spadkiem cen gazu, spadną również ceny nawozów?

W ciągu ostatnich dni ceny nawozów są bez wątpienia tematem numer jeden w całej branży rolniczej. W mediach pojawia się bardzo wiele opinii, że rekordowe ceny nawozów wynikają przede wszystkim z wysokich cen gazu. Ostatnie decyzje prezydenta Rosji wybijają argument do kolejnych podwyżek. Przeczą temu również bardzo duże zapasy gazu w Polsce, który był kupiony po niższych cenach niż obecnie. Można pokusić się o pytanie, ile w tym wszystkim jest prawdy, a ile spekulacji?

Nie będziemy się zagłębiać w polityczne tło całej sytuacji. Niemniej należy zwrócić na te wydarzenia uwagę przede wszystkim przez pryzmat cen nawozów. Jeszcze wczoraj cena 1000 metrów sześciennych gazu na holenderskiej giełdzie surowców osiągała rekordowy poziom. Po decyzji Władimira Putina o zwiększeniu dostaw, w ciągu doby surowiec potaniał o jedną czwartą do poziomu 981 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Spadły także ceny kontraktów terminowych. Pamiętajmy, że w przypadku nawozów azotowych cena gazu odpowiada za 60 – 80% ich ceny.

W ostatnim czasie ze strony organizacji rolniczych nie brakowało oskarżeń o spekulacje na rynku. Krajowe zamówienia z sierpnia i września nie są realizowane. Równocześnie krajowe nawozy są eksportowane za granicę. Sytuacja na rynku jest bardzo napięta.

Na poniedziałek rolnicy zapowiedzieli blokadę zakładów azotowych we Włocławku. Protestujący chcą, żeby przez kilka dni z zakładu nie wyjechał ani jeden kilogram nawozu. Zagadnienie jest niezwykle złożone. Komplikuje ją sytuacja w Chinach, o której pisaliśmy w artykule: Made in China Czy pomimo opinii ekspertów twierdzącej, że sytuacja raczej nie poprawi się do wiosny możemy liczyć na spadki cen nawozów sztucznych?

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here