Dopłaty do nawozów jednak będą. Dziś pojawiła się oficjalna zgoda

nawozy azotowe

Po długim zamieszaniu, dziś na stronie Komisji Europejskiej pojawiła się oficjalna zgoda na wprowadzenie dopłat do zakupu nawozów. Środki na wsparcie rolnictwa przyznane zostały w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę i wywołany tym kryzys. 

Wydawało się, że o dopłatach do zakupu nawozów powinniśmy zapomnieć, tymczasem Komisja Europejska oficjalnie potwierdziła, ze zezwala za zaproponowany przez Polskę program wsparcia. Komisja uznała, że program zgłoszony przez władze polskie jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych kryzysowych ramach prawnych.

Co podkreślono w komunikacie, uznano, że zgłoszony przez Polskę program jest konieczny, właściwy i proporcjonalny, biorąc pod uwagę konieczność zaradzenia poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego.

Wsparcie w rekordowej kwocie 3,9 mld złotych trafi do rolników, którzy skutki wzrostu kosztów nawozów spowodowanego obecnym kryzysem geopolitycznym i związanymi z nim sankcjami. Jak wcześniej zapewniano, rolnicy będą mogli otrzymać środki do 107 euro (500 złotych) * na hektar gruntów rolnych oraz do 53,5 euro (250 złotych)* na hektar użytków zielonych i pastwisk. Górnym pułapem pomocy będzie kwota odpowiadająca pomocy dla obszaru 50 hektarów.

Źródło: ec.europa.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here