Fertygacja, dobór odmian jabłoni, poprawa zawiązania [Video]

Yara

Fertygacja, dobór odmian jabłoni, poprawa zawiązania i trwałości pozbiorczej jabłek – to główne tematy zorganizowanego przez Yara Poland webinarium pt. „Nawożenie i dobór odmian jabłoni z perspektywy ubiegłego sezonu”.

Jeżeli chcesz obejrzeć całość webinarium kliknij: TUTAJ

Temat fertygacji podjął Sebastian Przedzienkowski z Yara Poland. Fertygacja, czyli system zasilenia roślin składnikami pokarmowymi roślin poprzez nawodnienie staje się coraz bardziej popularny. Korzystamy z podkładek słabo rosnących, które mają ograniczoną możliwość pobierania składników pokarmowych z gleby, pojawiają się również coraz częstsze niedobory wody. Zaletą fertygacji jest miedzy innymi równomierne rozprowadzenie składników pokarmowych, dostarczanie ich w obręb systemu korzeniowego i zmniejszenie dawek nawozów. Jak zatem podejść do fertygacji? Co powinniśmy brać pod uwagę i czego unikać?

dr Tomasz Lipa (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie) omówił temat odmian jabłoni w polskich sadach i trendów konsumpcyjnych w Polsce i na świecie. Wybór odmiany jabłoni do sadu zawsze budzi dużo emocji. Mamy dużą produkcję, coraz większą konkurencję na rynku i nie mamy miejsca na nietrafione wybory. Decyzja powinna być bardzo przemyślana, ponieważ zadecyduje w przyszłości o tym, czy inwestycja zwróci się. Na jakie odmiany powinniśmy zwrócić uwagę?

Natomiast Michał Wojcieszek z Yara Poland przybliżył temat poprawy zawiązania owoców i ich trwałości pozbiorczej. Niezbędne będzie tutaj nawożenie dolistne, które pozwala na szybkie dostarczenie składników do tkanek i szybką reakcję w czasie chwilowych niedoborów. Możemy również dostosować nawożenie do konkretnych faz wegetacji. W jaki sposób możemy poprawić zawiązanie owoców, czyli plon, a także wpłynąć na jego trwałość pozbiorczą?

Jeżeli chcesz obejrzeć całą transmisję: KLIKNIJ TUTAJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here