Jeśli Grupa Azoty zamiast produkować, będzie importować amoniak, to będziemy świadkami scenariusza, który prawdopodobnie czeka europejski przemysł ciężki. Produkcja będzie przenoszona poza UE, także ta rolnicza…
Grupa Azoty rozważa import amoniaku
– (…) Warto też zauważyć, że pomimo tego, iż nie to było założeniem systemu ETS oraz dyrektywy RED III, to obecnie największe projekty niebieskiego oraz zielonego amoniaku powstają poza Unią Europejską i to kierunki, które analizujemy w kontekście importu – powiedział wiceprezes Zarządu Grupy Azoty, Hubert Kamola.
– W Grupie Azoty planujemy obecnie rozwój terminalu amoniakalnego. Już dziś w całej Grupie dysponujemy pojemnością ponad 50 tys. ton zdolności magazynowych dla amoniaku. W planach mamy skalowanie terminalu poprzez zabudowę nowych zdolności przeładunkowych. Idziemy w kierunku nowych zbiorników oraz rozbudowy trakcji kolejowej (…) – dodał wiceprezes.
Przemysł ciężki „ucieka” z UE
Krótko mówiąc, przekaz komunikatu spółki jest jasny. Unijne regulacje klimatyczne sprawiają, że kolejne gałęzie przemysłu stają się nierentowe poprzez drakońskie koszty emisyjności. Produkcja stali, cementu czy omawianego amoniaku, będzie przenoszona poza Unię Europejską i dzieje się to już teraz na naszych oczach.
Problem polega na tym, że Turcy, Hindusi czy Chińczycy przejmą europejską produkcję omijając handel emisjami i nasze regulacje. Do atmosfery trafi tyle samo dwutlenku węgla, tylko poza granicami Wspólnoty. Równocześnie pracę stracą tysiące Europejczyków, straci także nasza gospodarka…
Co to jest amoniak?
Amoniak to kluczowy półprodukt wykorzystywany do produkcji nawozów azotowych. Jest też kluczową składową w ogólnych kosztach. Zarówno, jeśli chodzi o produkcję i emisyjność, która jest coraz surowiej opodatkowana w Unii Europejskiej. Warto dodać, że to z amoniaku powstaje mocznik, czy kwas azotowy służący do produkcji roztworu azotanu amonu, a następnie nawozów saletrzanych.
ETS – wspólnotowy rynek uprawnień do emisji dwutlenku węgla
Dyrektywa RED III – dyrektywa ustanawia ambitniejszy cel osiągnięcia udziału 42,5% energii odnawialnej w ogólnym zużyciu energii w UE do 2030 roku
źródło: www.grupaazoty.com