Jesienne wapnowanie gleby w sadzie

wapnowanie gleby w sadzie

Okres pozbiorczy to nie tylko dokarmianie cynkiem i borem, czy profilaktyka przeciwko chorobom kory i drewna, ale także czas wapnowania gleb. Zabieg ma w Polsce szczególnie duże znaczenie, ponieważ większość naszych gleb ma zbyt niski odczyn pH.

Eksperci od lat podkreślają, że w Polsce duży odsetek gleb to gleby kwaśne lub bardzo kwaśne. Oczywiście odczyn jest zróżnicowany w zależności od lokalizacji. Najgorzej pod tym względem jest w województwie podkarpackim. Jak wynika z raportu GUS z 2020 roku, w województwie mazowieckim prawie 26% gleb miało odczyn bardzo kwaśny (pH<5,0), a 30% kwaśny (pH 5,0-6,0).

Dużo wilgoci  i częste, przelotne deszcze, a także utrzymujące się jeszcze na drzewach liście to warunki sprzyjające wapnowaniu. Warto wykorzystać te warunki na wykonanie zabiegu w sadzie. Wielu doradców podkreśla, że mając na uwadze charakterystykę gleb na jakich gospodarujemy jest to zabieg raczej niedoceniany lub niepraktykowany dostatecznie często.

Pamiętajmy, że wapnowanie to nie to samo co nawożenie wapniem. Nawozy wapniowe zwiększają dostępność przyswajalnych form wapnia w glebie, natomiast jesienne wapnowanie podnosi pH do optymalnego poziomu, jeśli mówimy o glebach kwaśnych lub bardzo kwaśnych. Może się bowiem zdarzyć tak, że nawet pomimo regularnego wapnowania, po badaniu gleby okaże się, że mamy niedobór wapnia. Jak wiemy, w przypadku jabłek oznacza to na przykład gorzką plamistość podskórną.

Rozważając wapnowanie nie powinniśmy zapominać o badaniu gleby. Tylko znając rzeczywiste potrzeby będziemy mogli dopasować odpowiednie działania.

Ile to nas będzie kosztować?

Dawkowanie wapna na hektar uzależnione jest w pierwszej kolejności od odczynu gleby, a w drugiej od od jej klasy bonitacyjnej. Przykładowo, jeśli nasze sady jabłoniowe rosną na lekkich glebach o odczynie poniżej pH 5,0 musimy wysiać nieco ponad tonę produktu. Dobrej jakości wapno kosztuje dziś 520 – 540 zł za tonę, zatem co najmniej tyle będzie kosztował zabieg na każdy hektar naszego sadu. Im gleby są cięższe, zalecane jest wyższe dawkowanie. Dla gleb bardzo kwaśnych nawet 1,5 tony na hektar.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here