Minister Rolnictwa: „Czekamy na decyzje KE w sprawie zgody na dopłaty do nawozów”  

minister rolnictwa

Kilkanaście dni temu nasze środowisko obiegła informacja, że dyskutuje się o dopłacie do zakupu nawozów. Nie wszyscy uwierzyli jednak, że takie rozwiązanie jest brane pod uwagę. Okazuje się, że i owszem – Henryk Kowalczyk poinformował, że rząd czeka na zgodę KE, jeśli chodzi o dopłaty do zakupów nawozów.

Sytuacja pod względem cen nawozów jak na razie nie ulega poprawie. Od 1 lutego stawki mają być obniżone o wartość podatku VAT, jednak należy wziąć pod uwagę, że w cennikach producentów pod koniec minionego tygodnia nastąpiły podwyżki. Czy zatem różnica będzie odczuwalna dla rolnika biorąc pod uwagę, jak bardzo wzrosły stawki w ostatnich miesiącach?

Czy rzeczywiście możemy przypuszczać, że dodatkowo będą wypłacane dopłaty do nawozów? Otóż, Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Henrykiem Kowalczykiem brali udział w  VIII Kongresie Rolnictwa RP. Jak się okazuje, czekamy na decyzję w sprawie dopłat do nawozów.

– Czekamy na decyzję KE w sprawie zgody na dopłaty do nawozów i wpisanie do ustawy nawozów jako produktu energochłonnego – powiedział szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Dodatkowo, Minister zapowiedział także skierowanie w tym tygodniu do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów gotowego projektu ustawy o emeryturach rolniczych. Projekt przewiduje możliwość korzystania z emerytury rolniczej bez konieczności zaprzestania działalności w gospodarstwie. – Budujemy system ubezpieczeń wzajemnych, bo to jest najlepszy system ubezpieczeń. Będziemy oferować kompleksowe ubezpieczenia od wszelkich ryzyk, w tym także suszy – poinformował.

– Apeluję do Komisji Europejskiej: dajcie nam jak najszybciej zgodę, żebyśmy z naszych pieniędzy budżetowych mogli pomagać polskiemu rolnikowi  – dodał z kolei Mateusz Morawiecki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here