Nawożenie dolistne wapniem już od kwitnienia – UNI-CAL®

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wapń jest kluczowym pierwiastkiem w produkcji jabłek wysokiej jakości. Jako składnik budulcowy komórek odpowiada on za jędrność, trwałość i zdolność przechowalniczą jabłek. Wiele wskazuje na to, że kolejny sezon będziemy musieli skupić się na dokarmianiu dolistym. Ważne, aby rozpocząć go wystarczająco wcześnie.

 Kluczowym czynnikiem w drodze do wysokiej jakości jabłek jest wapń. Niestety, bardzo często sadownicy zaczynają nawożenie dolistne wapniem zbyt późno. Dodatkowo, jeśli po drodze wystąpią czynniki niesprzyjające, takie jak przymrozki i susza, może okazać się, że w jabłkach będą wstępowały niedobory wapnia, co objawi się później pod postacią chorób fizjologicznych, na przykład gorzkiej plamistości podskórnej, a także obniżeniem trwałości przechowalniczej.

W tym sezonie powinniśmy być wyjątkowo czujni. Przymrozki uszkodziły znaczną część pąków, ale wiele z nich udało się zregenerować. Pamiętajmy, jednak, że podtrzymane na drzewach z pomocą gibereliny i proheksadionu wapnia owoce często mają mniej nasion, co wpływać będzie negatywnie na zaopatrzenie w wapń. Dodatkowo, jak na razie zmagamy się z suszą – jeśli taki warunki pogodowe utrzymają się, transport wapnia do owoców będzie utrudniony.

Bardzo istotnym jest, aby zacząć nawożenie dolistne wapniem już w trakcie kwitnienia. Rozwiązaniem może być zastosowanie nawozu UNI-CAL® (CaHPO3), który zawiera kompleks metaboliczny Inci Verda Technology. Ma on za zadanie maksymalizować pobieranie i wykorzystanie składników pokarmowych z gleby.

Nawóz ten charakteryzuje się wysoką zawartością fosforu (40% P2O5), a także wapnia (18%). Fosfor, który podamy w czasie intensywnych podziałów komórkowych, dostarczy roślinom energii. Wpłynie to pozytywnie na jędrność i wielkość jabłek.

Natomiast wapń odpowiadać będzie za wzmocnienie i stabilizację struktury ścian komórkowych.  Dodatkowo zagwarantuje przepuszczalność błon komórkowych (umożliwiając transport składników odżywczych w roślinie), a także będzie niezbędny do prawidłowych podziałów komórkowych. Należy też mieć na uwadze, że dostarczając dolistnie wapń, zmniejszamy konkurencję o ten pierwiastek pomiędzy poszczególnymi częściami roślin.

Na jabłoniach poleca się stosować UNI-CAL® w fazie pękania pąków w dawce 2 litry na hektar. Kolejny zabieg w fazie opadania płatków w dawce 2l/ha. Trzeci należy wykonać, gdy zawiązki osiągną wielkość orzecha laskowego, również z dawką 2l/ha. UNI-CAL® można mieszać z innymi środkami ochrony roślin (w przeciwieństwie do chlorku wapnia). Oznacza to, że stosując UNI-CAL® można zmniejszyć liczbę zabiegów, co przekłada się na oszczędności w czasie i pieniądzach.

Na wykresie przedstawiono wyniki zawartości wapnia w jabłkach odmiany Rubinette i Braeburn porównując próby po zastosowaniu chlorku wapnia, a także UNI-CAL®.

unical1Poniżej wyniki doświadczenia, w którym porównano efekty działania nawozu UNI-CAL® w zestawieniu z chlorkiem wapnia. Tabela pokazuje zawartość wapnia w liściach po 11 zabiegach chlorkiem wapnia w porównaniu do 3 zabiegów nawozem UNI-CAL®.

unical2Przedstawiciel i dostawca środków Unium Bioscience Ltd. na terenie Polski oraz doradca techniczny: Tatra Ltd. Adam Leśniewski
tel. 503 423 682
e-mail: tatra@tatraltd.com
Dystrybutorzy UNI-CAL® na rynku polskim:
M-AGRO Sebastian Maciaszek,  Paprotnia 5, 96-206 Sadkowice, e-mail: biuro@m-agro.pl, tel. 791 579 115
PHU Biotel Sp z o.o., Dzikowice 87 , 67-300 Szprotawa, e-mail: biuro@biotel.agro.pl, tel. (68) 376-27-33

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here