Nawożenie pozakorzeniowe sadów

ciepła pogoda

Nawożenie pozakorzeniowe sadów w warunkach obecnych wymagań odmianowych, klimatycznych i uprawowych jest nie tylko dodatkowym uzupełnieniem nawożenia doglebowego, ale także ważnym narzędziem sadownika dla uzyskania wysokiego plonu o pożądanych cechach jakościowych. Właśnie ten sposób nawożenia pozwala na precyzyjne i szybkie, a przede wszystkim skuteczne podawanie odpowiednich dla określonej fazy wzrostu składników pokarmowych i reagowanie na niekorzystne warunki pogodowe ograniczające dostępność nawozów z gleby. Bardzo ważnym elementem nawożenia pozakorzeniowego jest także przygotowanie sadu do okresu spoczynku zimowego i zapewnienie odpowiedniego startu uprawie wiosną.

Nawożenie pozakorzeniowe w sadach należy dobierać do konkretnych upraw i ich specyficznych wymagań. Jednak istnieją ogólne zasady ujęte w programy nawożenia dolistnego dla upraw sadowniczych, które można zastosować nie tylko do sadów ziarnkowych, ale także pestkowych. Na rynku jest wiele nawozów pojedynczych dedykowanych do nawożenia upraw sadowniczych, jednak niewiele rozwiązań o całkowitym charakterze. Takim kompleksowym rozwiązaniem jest seria rozpuszczalnych nawozów FruitAkademia, która powstała na podstawie zaleceń holenderskich doradców sadowniczych. Została ona przygotowana w taki sposób, aby zabezpieczyć uprawy w składniki pokarmowe w czasie krytycznych okresów na ich zapotrzebowanie. Nawozy te zostały wyprodukowane między innymi przy użyciu takich komponentów jak mocznik bezbiuretowy, MAP, MKP i mikroelementy w formie chelatów. Dla wygodnego stosowania każda mieszanka przeznaczona jest na 2 ha sadu będącego w pełni owocowania. W sadach wchodzących w okres owocowania lub tych o spodziewanym słabszym owocowaniu mieszankę można zastosować na 3 ha. Skład nawozu dostosowany jest zawsze do odpowiedniej fazy fenologicznej prze co łatwo jest wybrać odpowiedni moment jego zastosowania.

W początkowym okresie wegetacji niezmiernie ważne jest dostarczenie roślinom dodatkowych składników pokarmowych. Warunkiem uzasadniającym dokarmianie dolistne w tym okresie jest ograniczona aktywność korzeni powodowana zarówno niską temperaturą zimą, stresem wodnym czy też uszkodzeniem nadziemnych części roślin (ograniczone przemieszczanie się składników pokarmowych). Zastosowanie mieszanki FruitAkademia początek wegetacji poprawia regenerację wiązek przewodzących, duża zawartość potasu (40%) korzystnie wpływa na pobudzenie transportu asymilatów co jest niezmiernie ważne w sytuacji uszkodzeń pomrozowych. Azot oraz fosfor zawarty w mieszance wpływa na wzmocnienie pąków oraz zwiększa ich witalność.  Mieszanka FruitAkademia mysie ucho o wysokiej zawartości azotu (40,1%), optymalnie wpływa na zaopatrzenie drzew jabłoni w ten makroelement. W okresie wczesno wiosennym, ze względu na intensywny rozwój, rośliny wykazują zwiększone zapotrzebowanie na azot. Azot zawarty w nawozie jest w formie amidowej, dzięki czemu po aplikacji szybko przenika do wnętrza liści. Mocznik poprzez specyficzne przemieszczanie się do wnętrza tkanek liści może jednocześnie ułatwić pobieranie innych składników pokarmowych. Fosfor zawarty w nawozie jest odpowiedzialny za transport związków organicznych, bierze udział w wielu procesach energetycznych w roślinie, które w tym okresie są niezmiernie ważne. Kolejną fazą rozwojową jest zielony pąk, w tym okresie drzewa jabłoni wykazują wzmożone zapotrzebowanie zarówno na maro jak i mikro składniki. Mieszanka FruitAkademia zielony pąk łączy w sobie zarówno azot w wysokiej dawce, który pozwala na prawidłowy rozwój młodych liści oraz zabezpiecza rezerwy tego makroelementu na okres kwitnienia. Bor ma pozytywny wpływ na dobre zapylenie (zwiększa żywotność łagiewki pyłkowej). Należy jednak pamiętać, że bor jest pierwiastkiem mało ruchliwym w roślinie, dlatego dostarczenie go drogą pozakorzeniową jest szczególnie istotne. Cynk jest składnikiem wielu enzymów, bierze udział w regulacjach metabolicznych oraz syntezie białek, dostarczenie go w tym okresie istotnie zwiększa zawartość w kwiatach i zawiązkach owocowych we wczesnych fazach ich wzrostu.

Nawożenie w okresie okołokwitnieniowym – jest bardzo istotnym zabiegiem od którego może być zależeć zarówno jakość kwitnienia jak i zawiązanie. W tym okresie polecane są dwie mieszanki z linni FruitAkademia, FA różowy pąk i FA kwitnienie. Zaletą ww. mieszanek jest zawartość w nich cynku I boru. Cynk przygotuje roślinę na niekorzystne warunki chłodu, z którymi mamy do czynienia (lokalnie w tym okresie temperatura w nocy może spadać poniżej zera), a bor wzmacnia pąki kwiatowe (składnik ten odpowiada za poprawę lotności i żywotności pyłku, przedłużenie żywotności łagiewki pyłkowej i właściwe zapylenie/zapłodnienie kwiatów, co przekłada się na finalną wielkość plonu). Mieszanka FruitAkademia kwitnienie jest tak skomponowana aby pokryć zapotrzebowanie kwitnących jabłoni. Zawiera azot stymulujący rozwój kwiatów oraz przyrost masy liściowej. Bor oraz mangan wpływają na wiele ważnych w tym okresie reakcji enzymatycznych. Nawóz dostarcza również fosfor którego pobieranie z gleby w okresie kwitnienia może być utrudnione.

Po kwitnieniu warto zwrócić uwagę na dwa produkty – FruitAkademia na wzrost owoców I i II. Nawóz FruitAkademia na wzrost owoców I stosowany w okresie od fazy orzecha włoskiego aż do okresu zbiorów, wpływa bezpośrednio na jakość uzyskiwanych plonów. Mieszanka charakteryzuje się zbilansowaną zawartością, najbardziej potrzebnych w tym okresie składników pokarmowych. Zawiera potas, który odgrywa ważną rolę w gospodarce wodnej rośliny oraz wpływa na aktywność aparatów szparkowych. Magnez zawarty w nawozie wyraźnie wpływa na utrzymanie dobrej kondycji liści. Nawóz FruitAkademia na wzrost owoców II zawiera w swoim składzie bardzo dużo fosforu oraz potasu. Fosfor dostarczony w tej fazie wyraźnie wpływa na poprawę wybarwienia owoców. Jabłka wzbogacone w fosfor wytwarzają bardziej intensywny, rozległy rumieniec w stosunku do jabłek nietraktowanych fosforem. Pierwiastek ten ma również pozytywny wpływ na jędrność oraz wielkość owoców. Potas natomiast wpływa na jakość zasadniczej barwy skórki, powoduje, że zieleń owoców w części nieobjętej rumieńcem jest trwalsza w trakcie przechowywania. Mangan zawarty w nawozie wpływa na wydłużenie trwałości zielonej barwy owoców. Zalecane jest stosowanie obu produktów przemiennie po dwa zabiegi każdym nawozem. Dzięki zastosowaniu takiej kombinacji poprawimy jakość owoców poprzez dostarczenie wszystkich składników pokarmowych potrzebnych roślinie.

Nawożenie po zbiorcze jest warunkiem koniecznym do dobrego przygotowania roślin, a dokładniej ujmując pąków kwiatowych na przyszły rok. Istotne jest wykonanie zabiegu zwłaszcza cynkiem i borem, które to zostaną zmagazynowane w postaci substancji zapasowych w roślinie, a wykorzystane w początkowym okresie wegetacji. Nawożenie po zbiorach jest pierwszym zabiegiem wpływającym również na dobrą jakość owoców w kolejnym sezonie. Gotowa mieszanka FruitAkademia po zbiorach, zawiera chelat cynku, bor i azot w formie mocznika bezbiuretowego i jest idealnym rozwiązaniem w tym okresie. Taką mieszanką zaleca się wykonanie dwóch zabiegów w dawce 7,5 kg/ha w odstępie około tygodnia.

Nawożenie pozakorzeniowe / dolistne jest formą dodatkowego nawożenia i nigdy nie zastąpi nawożenia podstawowego jakim jest nawożenie posypowe. Niemniej w dobie wysokich cen nawozów posypowych będzie stanowiła doskonałe uzupełnienie tego nawożenia. Przewagą nawozów dolistnych jest to iż trafiają bezpośrednio na roślinę z pominięciem strefy glebowej która absorbuje część składników mineralnych. Doskonałym przykładem jest azot którego dostępność po wysianiu do gleby kształtuje się na poziomie 60-80%, co zawsze wskazane jest w ujęciu dawki tego nawożenia. Pozwala również najszybciej uzupełnić braki poszczególnych mikro i makroskładników, których objawy prezentowane są na blaszkach liściowych czy też owocach. Należy jednak pamiętać, że skuteczność nawożenia jest uzależniona od wielu czynników w tym ilości wody (min. 500 l/ha) i pory aplikacji (wcześnie rano lub przed wieczorem przy wilgotności min. 60%). Tylko takie warunki pozwolą roślinie w pełni wykorzystać składniki pokarmowe naniesione w formie roztworu na liście, pędy i owoce.

Więcej informacji znajdziecie: TUTAJ

Ulotka do pobrania – kliknij, aby otworzyć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here