Program ratowania i poprawy kondycji roślin sadowniczych wiosną 2020 roku.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Sad wiosną - Program ratowania i poprawy kondycji roślin sadowniczych wiosną 2020 roku.

Na wysokość plonów i jakość owoców wpływają liczne czynniki. Wiele zależy od kondycji plantacji jesienią i właściwego zahartowania się roślin oraz przebiegu pogody w zimie.

Drzewa osłabione z powodu niedokarmienia, przeciążenia owocowaniem, opóźnionego zbioru czy opanowania przez choroby i szkodniki zawsze mają słabsze pąki kwiatowe, są bardziej narażone na uszkodzenia mrozowe (pędów, pąków, korzeni) lub nawet na przemarznięcie.

Tegoroczna zima cechuje się niezwykle wysoką temperaturą, a biorąc pod uwagę stan roślin sadowniczych, które nie do końca przeszły w stan zimowego uśpienia przy nagłych spadkach temperatury poniżej zera może skutkować przemarznięciem pąków szczególnie, że niektóre z nich już się rozchyliły. Wyglądają jakby już rozpoczęły wegetację, co jest niezwykle groźne i może wpływać na złą kondycję drzew i krzewów, a co za tym idzie uszkodzenie pąków, a w konsekwencji spadek i pogorszenie jakości plonu.

Wczesna wiosna jest ostatnim momentem na poprawienie potencjału drzew poprzez zastosowanie preparatów, które mogą poprawić kondycję roślin i pomóc przetrwać im warunki stresowe. Doskonałym produktem polecanym w takim przypadku jest nanogro aqua, który zapewnia wzmocnienie rośliny na poziomie komórkowym, powoduje zgromadzenie w komórkach (również pąków rośliny) dodatkowe substancje odżywcze, w tym cukry, które powodują zagęszczenie soku komórkowego, co sprzyja obniżeniu punktu zamarzania, innymi słowy komórki wolniej zamarzają i wolniej odmarzają na skutek spadków temperatury, a to chroni je przed rozerwaniem przez kryształki lodu i zniszczeniem. nanogro aqua wpływa również na szybszą regenerację roślin po stresach, przy wsparciu zastosowanego nieco później (jak już ruszy wegetacja) preparatu Naturalny Plon (aminokwasy z alg, ekstrakt z alg i kwasy humusowe najnowszej generacji) możemy wpłynąć na stan roślin i w konsekwencji na późniejszy plon. nanogro aqua jest stymulatorem i induktorem odporności roślin, który działa w roślinie przez długi czas, ponieważ skutki jego działania (wzmocnienie rośliny, korzeni, regulacja i wytwarzanie przez samą roślinę naturalnych hormonów) skutkują lepszą kondycją rośliny i wyższym plonem.

Nanogro aqua stosujemy już w momencie pękania łusek pąka, wtedy gdy pojawia się pąk. Preparat musi wniknąć do komórek rośliny aby zaczął działać, więc konieczny jest dostęp do pąka. Z opryskiem nie należy zwlekać, ponieważ im wcześniej zastosujemy oprysk, tym roślina szybciej na niego zadziała, a należy podkreślić ze nanogro aqua działa wewnątrz rośliny dlatego musi ona mieć czas na zareagowanie na preparat. Reakcja zaczyna się już po kilku godzinach, ale wytworzenie w roślinie mechanizmów może potrwać kilka dni. Preparat stosujemy przy dodatniej temperaturze w dzień. Niewielkie przymrozki w nocy nie stanowią problemu.

Oprysk roślin dawką 350 ml nanogro aqua/ha/400-600 l wody.

Problemem wiosennym mogą być również wiosenne przymrozki, które czasami wyrządzają duże szkody w czasie kwitnienia roślin sadowniczych. W tym przypadku polecany jest preparat STOP DROP FLOWER, który stosuje się około 3-4 dni przed kwitnieniem (stadium różowego u jabłoni lub białego pąka u innych drzew owocowych). Preparat nieznacznie opóźnia kwitnienie, więc jest możliwość przetrwania kwiatów w czasie przymrozków w pąku. Ponadto sprawia, że proces kwitnienia przebiega dłużej i pomimo niekorzystnych warunków pogodowych do zapylenia lub oblotu zapłodnienie staje się możliwe poprzez ograniczenie produkcji etylenu i przedłużenie żywotności pyłku do kilku dni.

Polecane przez nas preparaty są bezpieczne w stosowaniu, zarówno dla roślin, ludzi jak i owadów latających. Nie zawierają substancji szkodliwych i pozostałości, które mogły by się kumulować w roślinie czy przyszłych owocach.

Działają w roślinach fizjologicznie, nie zawierają sztucznych hormonów a specjalnie dobrane składniki wpływają na wytwarzanie w roślinie substancji i mechanizmów poprawiających jej metabolizm i procesy fizjologiczne.

Dawkowanie:

Naturalny Plon: oprysk wiosną na pobudzenie wegetacji i wzmocnienie roślin 300-350 g/ha
lub oprysk Naturalny Plon XM: w postaci płynnej 3l/ha
STOP DROP FLOWER: oprysk roślin – 1,0 l/ha

Naturalny Plon - STOP DROP FLOWER - nanogro aquaPo ruszeniu wegetacji konieczne jest również odżywienie roślin mikroelementami, niezbędnymi do prawidłowego wzrostu i plonowania. Proponujemy SOLER Fruit, który zawiera niezbędne mikroelementy specjalnie dobrane dla roślin sadowniczych, bez zbędnych balastów (azotu, potasu i fosforu), a forma żelowa (żel tworzy się na liściu po aplikacji i zwiera we wnętrzu mikroelementy, które są efektywnie dostarczane do roślin) powoduje pełne wykorzystanie składników z nawozu, a dzięki temu, że żel jest higroskopijny (jeśli nawet wyschnie na liściu, to nawozy zostają w pełni wykorzystane, ponieważ jakakolwiek wilgoć z rosy, deszczu czy mgły nawilża żel) pozwala na dalsze korzystanie przez roślinę z mikroelementów.

Dr inż. Anna Ambroszczyk – Agrarius

Artykuł sponsorowany Agrarius

Poprzedni artykułJuż 12 lutego konferencja “Owocowy czas” poświęcona roślinom jagodowym
Następny artykułGotówka za jabłka po sortowaniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię