Często występującą chorobą grzybową w naszych sadach jest mączniak jabłoni. Obecnie jest dobry moment na wykonanie zabiegów zwalczających. Na co warto zwrócić uwagę?
W związku z coraz cieplejszymi zimami mączniak jabłoni staje się większym problemem. Najbardziej podatnymi na mączniaka odmianami są Lobo, Idared, Pinova, Early Geneva czy Alwa. Ale problem widzimy również na pozostałych odmianach. Tak więc presja mączniaka w większości sadów jest duża. Jednym z problemów jest to, że sadownicy wciąż zbyt późno rozpoczynają ochronę chemiczną przeciwko mączniakowi. Newralgicznym terminem zwalczania i zapobiegania jest okres zielonego i różowego pąka oraz czas tuż po kwitnieniu.
W przypadku wysokiej presji, ochronę musimy zacząć już od fazy zielony pąka. W tej fazie mamy dużo większe szanse na ograniczenie infekcji wtórnych na młodych liściach, które ciężko jest zwalczyć i powodują pogorszenie jakości liści oraz słabsze wybarwienie owoców.
Są sadownicy, którzy twierdzą, że mączniaka można kontrolować tylko za pomocą środków ochrony. Na pewno w przypadku niskiej presji lub odmian tolerancyjnych na mączniaka jest to możliwe, ale gdy presja jest wysoka musimy wycinać źródło infekcji pierwotnych, czyli pędy zainfekowane w poprzednim sezonie. Taki zbieg najczęściej wykonujemy podczas zimowego cięcia. Chociaż ręczne wycinanie najbardziej porażonych gałęzi jest bardzo pracochłonne to przynosi dobre rezultaty. W połączeniu z właściwą ochroną możemy skutecznie kontrolować presję mączniaka.
Polecane produkty:
Siarka 80% – stosować od początku zielonego pąka 5,0 – 7,5 kg/ha. Ten produkt dobrze chroni liście przed infekcjami oraz ogranicza populację pordzewiaczy.
Kendo 50EW / Talius Sad – stosujemy te produkty przed kwitnieniem
Grupa SDHI – bardzo dobrze chronią przed mączniakiem, a z obserwacji wynika, że stosowanie bezpośrednio przed kwitnieniem bardzo długo działają także zapobiegawczo
Topas 100EC – najlepiej stosować po kwitnieniu do kontrolowania infekcji wtórnych
Produkty zawierające difenokonazol powinniśmy traktować jako produkty wspomagające ochronę przeciwko mączniakowi
oprac. Marcin Piesiewicz
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.