Czereśnie i przymrozki. Chronić czy nie?

przymrozek

Decyzja o ewentualnej ochronie sadu przed efektami wiosennych przymrozków nierzadko zapada w ostatniej chwili. Niemniej, nie sposób doradzić czegokolwiek w skali kraju. Każdy sadownik musi podjąć decyzje indywidulanie na podstawie dokładnej obserwacji przyrody i prognozy pogody.

– W moim sadzie czereśniowym, w tej fazie fenologicznej nie planuje uruchomienia zraszania nadkoronowego  – mówi Sławomir Rafalski, sadownik z okolic Sochaczewa. Pąki w uprawianych przez naszego rozmówcę odmianach są nabrzmiałe, ale nie widać jeszcze pierwszych liści. W związku z tym uważa on, że nie zachodzi jeszcze konieczność ochrony. Gdyby prognozy mówiły o -8 stopniach to, jak dodaje, zapewne zmieniłby zdanie.

Darmowy numer TMJ - baner corner

Jednak sad pana Sławomira nie może być punktem odniesienia dla setek sadowników w całej Polsce, którzy uprawiają wiele odmian. Przykładowo, dla odmiany Tamara na południu kraju, gdzie widoczne już są liście ochrona będzie wskazana. – Każdy musi wiedzieć, jak dokładnie wygląda sytuacja w jego sadzie i na tej podstawie podjąć decyzję o ewentualnej ochronie. I oczywiście ponieść jej koszty… – dodaje sadownik.

Warto dodać, że uruchomienie zraszania może w niektórych przypadkach przynieść więcej szkody niż pożytku. Pomijając kwestię większej presji chorób kory i drewna, bardziej istotne mogą okazać się złamane gałęzie i pąki ze zbyt dużej masy lodu. Ucierpieć może również cała instalacja, gdy mamy do dyspozycji pompy o zbyt niskiej wydajności.

Szymon Kurach, sadownik z okolic Warki już w ubiegłym tygodniu zastanawiał się nad ochroną czereśni. W tym celu przygotował zawczasu piecyki sadownicze, jednak ostatecznie ich nie użyto. Najbliższej nocy również nie planuje tej metody ochrony w sadach czereśniowych. Niemniej, woli mieć przygotowane piecyki niż żałować, że tego nie zrobił, gdy temperatura zacznie spadać szybciej niż w prognozach i będzie na to za późno.

Nasi rozmówcy są zgodni, że nieprzewidywalność pogody sprawia, że w takich okresach, jak ten musimy trzymać „rękę na pulsie”. Wstępne decyzje mogą zostać zmienione na przykład wobec błyskawicznego spadku temperatury wieczorem przy bezchmurnym niebie.

zraszanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here