Czwartkowe okienko pogodowe na wykonanie zabiegów

kwitnienie jabłoni

Pogoda ostatnich dni w dużej mierze nie pozwala na wykonanie zabiegów w sadach. Winowajcą jest wiatr. Kiedy aura pozwoli nam wykonać zabiegi? Między innymi przeciwko parchowi jabłoni?

Ostatnie dni charakteryzowały się stosunkowo silnym i stałym wiatrem. Takie warunki uniemożliwiały wykonanie zabiegów. Przed nami kolejne infekcje ze strony parcha jabłoni. Sadownicy ze wszystkich regionów kraju przygotowują się do zabiegów zapobiegawczych. O tym, kiedy wykonają zabiegi zadecyduje jednak pogoda.

W przypadku zagłębia grójeckiego układ pogody będzie stosunkowo korzystny. Idealnym terminem na wykonanie zabiegów (najprawdopodobniej) będzie czwartkowy wieczór i część nocy. Wówczas wiatr będzie wiał z prędkością do 3 metrów na sekundę, co jest wartością wręcz idealną.

prognoza pogody
źródło: www.meteo.pl

 

Podobnie jest w przypadku zagłębia sandomierskiego. Chociaż widzimy zupełnie inny przebieg pogody, to najprawdopodobniej noc ze środy na czwartek i czwartkowy poranek pozwolą na wykonanie zabiegów. Poniższy meteogram przedstawia prognozę dla Samborca. Chociaż wiatr ma być nieco silniejszy niż w zagłębiu grójeckim to warunki powinny pozwolić na skuteczne wykonanie zabiegów.

 

prognoza pogody
źródło: www.meteo.pl

Prognozy i modele chorobowe, które wyznaczają okna pogodowe nie są łaskawe dla zagłębia lubelskiego. Przed prognozowanym załamaniem pogody ma wiać zdecydowanie silniej niż w innych zagłębiach sadowniczych. Meteogram przedstawia prognozę dla Kraśnika, a algorytmy wyznaczają okno do zabiegów dopiero na noc z soboty na niedzielę i na niedzielę.

Pamiętajmy o prognozowanych na najbliższe dni burzach. Mogą one sprawić, że duży opad deszczu będzie determinował zupełnie inną strategię ochrony. Wobec tego decyzję o wykonaniu zabiegu należy podejmować indywidulane w oparciu o lokalne dane.

prognoza kraśnik
źródło: www.meteo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here