Czy czeka nas ‘wojna’ z parchem jabłoni

Czy czeka nas 'wojna' z parchem jabłoni

Jednym z bardzo niewielu plusów suszy jest to, że Venturia inaequalis ma niesprzyjające warunki do rozwoju. Chociaż nasze drzewa cierpią z powodu braku wody, to z drugiej strony nasze portfele tę sytuację obierają dobrze.

Do tej pory walka z parchem jabłoni przebiega wyjątkowo spokojnie i przy małych nakładach finansowych. Niektórzy uważają, że do ostatnich opadów ochrona przed nim nie była konieczna.

Czytaj także: Które odmiany kwitną ‘na zielono’

Jak widać na 14 dniowej prognozie pogody umieszczonej powyżej czekają nas obfite opady deszczu. To w połączeniu z idealną dla rozwoju zarodników temperaturą daje wybuchową mieszankę w postaci licznych infekcji. Największe zagrożenie stanowi jednak ciągłość opadów. W przypadku, gdy taka prognoza się sprawdzi niezwykle trudno jest znaleźć okno pogodowe do wykonania interwencyjnego zabiegu. O sukcesie w takich warunkach często decydują godziny.

Sprawdź najnowsze: Komunikaty sadownicze

Warto wspomnieć także o prognozach (modelach pogodowych) zza oceanu, które mówią o kilku tygodniach takowej aury. Niektóre modele zakładają również zagrożenie powodziowe w naszej części kontynentu.

Karol Pajewski 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię