Wielkimi krokami zbliżamy się do zbiorów jabłek. Chociaż jest to ostatnia prosta, biorąc pod uwagę przebieg sezonu wegetacyjnego, powinniśmy dołożyć wszelkich starań do ochrony przedzbiorczej. Warunki pogodowe w bieżącym sezonie sprzyjają rozwojowi patogenów, co może mieć swoje negatywne konsekwencje w komorach chłodniczych. Jak na razie pogoda zdecydowanie nie jest naszym sprzymierzeńcem w tym aspekcie.
Ostatnie lata należały do suchych i w zasadzie przez kilka sezonów mówiło się o deficycie wody. Owszem, incydentalne dłużej utrzymujący się deszcz również powodował konieczność starannej ochrony, jednak z pewnością możemy mówić, że sezon 2021 pod względem ilości opadów jest zdecydowanie powyżej średniej. Pierwszą niespodziankę przyniosła wiosna wymuszając szczelną ochronę przed parchem jabłoni, co nie było wyzwaniem łatwym do realizacji ze względu na intensywność opadów w niektórych rejonach. W efekcie często dochodziło do zmycia preparatów, a okna pogodowe na wykonywanie zabiegów były wąskie.
Po umiarkowanym pod względem warunków pogodowych lecie ponownie mieliśmy do czynienia z deszczową aurą. W wielu lokalizacjach w ciągu kilkunastu godzin spadła miesięczna norma opadów. W skrajnych przypadkach pod koniec sierpnia nie udało się wykonać w sadach żadnych zabiegów ochrony ze względu na zastoiska wodne, które utrzymywały się w obniżeniach terenu, ale także wyjątkowo grząską glebę. Z taką sytuacją borykali się sadownicy przede wszystkim w centrum kraju, ale także na południu i południowym wschodzie.
Ochrona fungicydowa w końcowej części sezonu powinna opierać się na preparatach zwierających kaptan oraz na specjalistycznych preparatach do ochrony przed typowymi chorobami przechowalniczymi. Zabiegi preparatami zawierającymi kaptan należy wykonywać już na 6-4 tygodnie przed zbiorem, z zachowaniem okresu karencji. Typowe zabiegi przedzbiorcze wykonujemy na około 2 tygodni przed zbiorem. Biorąc pod uwagę aktualny układ pogodowy dopiero od niedawna mamy szansę na wykonanie takich zabiegów.
Jednym z polecanych rozwiązań jest zastosowanie preparatu Geoxe 50WG zawierającego substancję czynną – fludioksonil. Środek zarejestrowany jest przeciwko patogenom powodującym choroby przechowalnicze takie jak: gorzka zgnilizna jabłek (Gloeosporium sp. syn. Pezicula sp.), szara pleśń (Botrytis cinerea), a także sina pleśń jabłek/mokra zgnilizna (powodowana przez Pennicillium expansum).
Fludioksonil wyróżnia się silnym działaniem przeciwko wielu gatunkom grzybów hamując wnikanie strzępek. Substancja czynna oddziałuje na funkcje błony komórkowej oraz syntezę aminokwasów patogenów. Działanie polega na zahamowaniu tworzenia i kiełkowania zarodników konidialnych oraz w mniejszym stopniu, wzrostu grzybni. Fludioksonil nie jest systemiczny, jednak ma zdolność do wnikania w tkanki. Wykazuje silne działanie zapobiegawcze. Jest bardzo trudno zmywalny przez deszcz.
Jeśli chodzi o zabiegi, zalecane są 2 zabiegi w sezonie. Zaleca się zabieg 14-10 dni oraz 7-3 dni przed zbiorem owoców, minimalny odstęp pomiędzy zabiegami – 7 dni. W przypadku jednego zabiegu należy wykonać go możliwie jak najbliżej zbioru, tj 3 dni przed zbiorem. Karencja preparatu Geoxe wynosi 3 dni, natomiast maksymalna dawka 0,45 kg/ha, lub optymalna 0,25 kg/10000 m2 ściany owoconośnej.
Warto mieć na uwadze, że ochrona przedzbiorcza to nie tylko przygotowanie jabłek i gruszek do przechowywania i zabezpieczenie owoców przed rozwojem chorób przechowalniczych, ale także przygotowanie do sprzedaży. Odpowiednie zabezpieczenie jabłek pozwoli na długi transport bez ubytków, a także wydłuży shelf-life owoców. Warto o to zadbać mając na uwadze, że warunki pogodowe w tym sezonie sprzyjają rozwojowi chorób pochodzenia grzybowego.
Geoxe skutecznie zabezpiecza jabłka i gruszki przed chorobami przechowalniczymi, a zawiera tylko jedną substancję aktywną i bardzo niski poziom pozostałości (5-25% MRL EU dla FDL w czasie zbioru). Jest to ważne zwłaszcza dla tych producentów, którzy produkują jabłka z uwzględnieniem niższej liczby pozostałości i dostarczają owoce do wymagających supermarketów.