Doradca Jagodowy: Skuteczne sposoby na mączniaka w truskawce

Przeprowadzone w bieżącym tygodniu lustracje plantacji wykazały dużą presję mączniaka prawdziwego truskawki. Choroby tej nie należy bagatelizować w tak newralgicznym okresie, jakim jest faza inicjacji pąków kwiatowych, decydująca o przyszłorocznym potencjale plonotwórczym.

Mączniak prawdziwy truskawki, wywoływany przez grzyb Sphaerotheca macularis, rozwija się na spodniej stornie liści tworząc biały, mączysty nalot. W stadiach zaawansowanych porażona blaszka liściowa przebarwia się na kolor purpurowo-brązowy. Szkodliwość tej choroby jesienią polega na ograniczeniu powierzchni asymilacyjnej roślin, co osłabia kondycję a tym samym utrudnia proces inicjacji pąków kwiatowych. Podatność roślin na mączniaka prawdziwego jest mocno uzależniona od odmiany (najwrażliwsze są Alba, Asia, Elegance, Malwina) jednak choroba ta w sprzyjających warunkach może rozwijać się nawet na odmianach uchodzących za odporne (np. Rumba, Falco). Rozwojowi mączniaka sprzyja upala i sucha aura, stąd też jest to choroba szczególnie uciążliwa w uprawach tunelowych roślin.

Darmowy numer TMJ - baner corner
Łódkowate podwijanie się liści ku górze – początkowe stadium mączniaka na truskawce odm Rumba (okolice Wrocławia 9 września 2022)

Zwalczanie mączniaka w  technologii „zero pozostałości” najlepiej oprzeć na zabiegach nawozami krzemowymi: Barier Si-Ca w dawce 2-4 litr w 700-800 litrach wody na ha lub Potasil Plus Krzem w dawce 3-5 litr w 700-800. Zawarty w nawozach krzem ma zdolność dehydratacji grzybni patogena, powodując jej mechaniczne unicestwienie poprzez wysuszenie. Dodatkowo oba wymienione nawozy krzemowe dają wysoki odczyn cieczy roboczej (pH powyżej 11), co dodatkowo hamuje rozwój wielu patogenów.

Mączniak prawdziwy truskawki na odmianie Asia (Rejon Grójecko-Warecki, 16.09.2022)

Analogiczne działanie mają zabiegi oparte na nawozach lub preparatach zawierających zmikronizowaną siarkę (np. Calfert Makro Siarka, Pennthiol, Siarkol 80 WP, 80 WG). W tym wypadku należy jednak pamiętać aby siarki nie stosować w temperaturze powyżej 20°C i przy małej wilgotności powietrza, gdyż może powodować uszkodzenie roślin z powodu fitotoksyczności. Zabiegów siarką nie należy również wykonywać w uprawie tunelowej roślin gdyż opary siarki mogą obniżać żywotność folii.

Przy dużej presji mączniaka liście truskawki ulegają nekrozie i zamierają

Skutecznym rozwiązaniem obniżającym presję mączniaka jest regularne stosowanie co 10-14 dni preparatów Vaxiplant (lub Nutivax) w dawce 1,0 litr na ha. Zawarta w tych preparatach laminaryna buduje naturalną odporność roślin nie tylko na mączniaka ale i na białą oraz czerwoną plamistość liści truskawki. Równie szerokie spektrum działania ma preparat Polyversum WP (0,1-0,2 kg na ha), zawierający grzyb Pythium oligandrum, popularnie stosowany w ochronie truskawki przed szarą pleśnią.

Przy dużej presji mączniaka powierzchnia asymilacyjna liści zostaje mocno ograniczona

Z rozwiązań chemicznych w bieżącej fazie rozwojowej w uprawie polowej truskawki do zwalczania mączniaka można zastosować preparat Topas 100 EC* (w dawce 0,5 litr na ha). Pozostałe skuteczne rozwiązania chemiczne, takie jak Alcedo 100 EC (w dawce 0,6 l na ha), Dagonis (0,6 l na ha) Scorpion 325 SC (1,0 litr na ha), mają rejestrację do stosowania we wcześniejszych fazach rozwojowych truskawki.

Zespół Doradcy Jagodowego

*Środki ochrony roślin muszą być stosowane z zachowaniem wymaganej ostrożności oraz zgodnie z zapisami etykiety rejestracyjnej

Przy dużej presji choroby należy wykonać blok 2-3 zabiegów w odstępie 7-10 dni
W zaawansowanych stadiach mączniaka pod białym nalotem tkanka przybiera purpurowo-brązowy odcień

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here