EXIREL®100 SE teraz również na tarcznika niszczyciela w uprawach i zastosowaniach małoobszarowych

sad belgia

Firma FMC Agro Polska uzyskała rozszerzenie etykiety produktu Exirel® 100 SE o nowego szkodnika tarcznika niszczyciela w uprawach jabłoni, gruszy, śliwy, wiśni i czereśni. Produkt Exirel® znany jest już ze zwalczania takich szkodników jak muszka plamoskrzydła, nasionnica trześniówka, owocówki i zwójki w uprawach owoców ziarnkowych i pestkowych.

Tarcznik niszczyciel jest coraz większym zagrożeniem w Polsce. Zmiany klimatyczne, łagodniejsze zimy, wyższe średnie amplitudy temperatur powodują większe nasilenie obecności tego szkodnika w uprawach sadowniczych. Obecnie w Polsce rozwijają się dwa pokolenia szkodnika, w cieplejszych krajach pokoleń może być nawet 3-5. Tarcznik niszczyciel głównie zasiedla zdrewniałe części roślin, jednak w lecie może przechodzić również na liście i owoce. Objawami charakterystycznymi dla żerowania tarcznika na owocach są fioletowo-czerwone przebarwienia w postaci obwódek, które z czasem powiększają się. Rośliny, na których żeruje tarcznik plonują znacznie słabiej, owoce są mniejsze, niewybarwione i całkowicie tracą wartość handlową. W skrajnych przypadkach masowe żerowanie tarcznika powoduje zamieranie całych młodych drzewek lub krzewów.

Exirel® zawierający substancję czynną Cyazypyr® działa na roślinie wgłębnie i translaminarnie. Do zwalczania tarcznika niszczyciela może być stosowany od początku fazy rozwoju owoców do fazy dojrzałości zbiorczej owoców. Zabieg należy wykonać w okresie wylęgu i migracji larw tarcznika w dawce 600 ml/ha. Paraliż owadów następuje w ciągu kilku godzin i objawia się zahamowaniem ruchu i żerowania szkodnika. Ostateczny efekt działania widoczny jest po 3-6 dniach od zabiegu. Produkt działa długo, jest wysoce selektywny wobec owadów pożytecznych i może być stosowany w integrowanych programach ochrony roślin.

Exirel® 100 SE szybko, skutecznie i przez długi czas zwalcza trudne szkodniki zapewniając pełny plon wysokiej jakości.

Więcej informacji na temat zwalczania tarcznika niszczyciela: https://www.fmcagro.pl/po/produkty/insektycydy/exirel-100-se/exirel-100-se.htm.

 

„Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here