Komunikat nr2 # MONITORING I SYGNALIZACJA INFEKCJI CHOROBOWYCH JABŁONI z 17 maja 2021

wiosna

Przedstawiamy przygotowane przez firmę Agro Smart Lab wspólnie ze Stowarzyszeniem Agroekoton informacje na temat wystąpienia infekcji chorobowych w 3 regionach upraw sadowniczych: grójeckim, sandomierskim oraz lubelskim.

ZAGŁĘBIE GRÓJECKIE

W zagłębiu grójeckim doszło wczoraj do infekcji parcha jabłoni i mączniaka jabłoni. Warunki z punktu widzenia parcha były wręcz idealne. Temperatura w ciągu dnia wahała się od 12 do 19 stopni Celsjusza. Pomimo przejaśnień liście były zwilżone niemalże przez cały dzień. Ponadto stacje meteo zanotowały przez większą część dnia niemal całkowitą wilgotność względną. Na stacji Otaląż spadło 26 mm wody na metr kwadratowy, co jest równoznaczne ze zmyciem preparatów kontaktowych. W związku z tym konieczne będą zabiegi interwencyjne.

Niestety, modele chorobowe prezentują infekcje zrazy ogniowej. Na przestrzeni ostatnich dni wzrasta także zagrożenie ze strony raka bakteryjnego drzew owocowych. Niemniej nadal jest ono na bezpiecznym (niskim) poziomie.

 

ZAGŁĘBIE SANDOMIERSKIE

W zagłębiu sandomierskim inny przebieg pogody sprawił, że jesteśmy już po najsilniejszych infekcjach ze strony parcha. Niemniej presja ze strony choroby nadal jest na stosunkowo wysokim poziomie i konieczna jest ochrona. Przebieg infekcji w czasie wygląda podobnie w przypadku mączniaka jabłoni.

Z kolei w opisywanym regionie wystąpiła infekcja szarej pleśni, która jest szczególnie niebezpieczna w okresie okołokwitnieniowym. Co więcej presja ze strony choroby najprawdopodobniej nadal będzie na wysokim poziomie.

Jeśli chodzi o raka bakteryjnego, to w ostatnich dniach wzrasta presja z jego strony. Obecnie zagrożenie infekcją dotyczy odmian podatnych na chorobę. Równie silne co w zagłębiu grójeckim były w ostatnich dniach także infekcje ze strony zarazy ogniowej. Obecnie presja ze strony choroby spada.

 

ZAGŁĘBIE LUBELSKIE

Jeśli chodzi o ochronę przed chorobami jabłoni, to zdecydowanie „najbezpieczniej” jest w zagłębiu lubelskim. Zupełny brak zagrożenia jest notowany w przypadku parcha jabłoni, mączniaka jabłoni, zarazy ogniowej oraz szarej pleśni.

Najwyższe ryzyko infekcji modele rejestrują w przypadku raka bakteryjnego drzew owocowych. Tu wykres znajduje się w żółtej strefie co oznacza możliwe infekcje odmian na nią najbardziej wrażliwych.

 

logo agro smart lab

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here