Komunikat sadowniczy PROCAM z dnia 09.07.2021

tarcznik niszczyciel

SYTUACJA W SADACH I JAGODNIKACH na terenie całego kraju jest zróżnicowana.
W tym sezonie jednak sytuacja różni się znacząco nawet w obrębie tych samych regionów. Tak jest z owocowaniem, tak jest z lotami owocówek, tak jest z gradobiciami i tak jest z ordzawieniami owoców. Poniższy komunikat ma być podpowiedzią w ustalaniu Państwa własnych koncepcji pasujących do realnej sytuacji.
Najważniejszymi sprawami nawożeniowymi na bieżący okres jest nadal pozakorzeniowe nawożenie owoców wapniem. Szkodniki nadal aktywne.

OPADY i GRADOBICIA
Z racji wysokich temperatur spodziewać należy się kolejnych państwowych alertów SMS ostrzegających o prawdopodobnych burzach i gradobiciach.

W przypadku intensywnych ulew dochodzi do zmycia preparatów i należy zabiegi powtarzać (w tym te kontaktowe przeciw owocówkom i zwójkom).
W przypadku uszkodzeń gradowych warto wykorzystywać:

  • W sadach jabłoniowych i gruszowych produkty układowe zawierające tiofanat metylu (np. TOPSIN M 500 SC 1,5 l/ha),
  • Także stosowanie kaptanów w wysokich dawkach przeciwko zarejestrowanym chorobom, ubocznie dobrze zabezpiecza rany drzew i owoców po gradobiciach,
  • W sadach gruszowych z uwagi na duże ryzyko infekcji chorobami bakteryjnymi (rak bakteryjny, zaraza ogniowa) po gradobiciach należy wykonać dodatkowy zabieg miedziowy. W przypadku ograniczeń etykietowych środka ochrony roślin, warto skorzystać z nawozów miedziowych (Miedź Extra 380 SC, Magic Miedź 50). UWAGA – zabiegów nie wykonywać na rozgrzany liść i nie wykonywać ich także na liść mokry.
  • W sadach pestkowych (wiśnia, czereśnia, śliwa, morela, brzoskwinia itp.): Miedziowe środki ochrony roślin, a w przypadku ograniczeń etykietowych, warto skorzystać z nawozów miedziowych (Miedź Extra 380 SC, Magic Miedź 50).
  • W PRZYPADKU LIMITÓW ZASTOSOWANIA DANEGO PRODUKTU W SEZONIE, MOŻNA SKORZYSTAĆ Z PRODUKTÓW OPARTYCH NA NADTLENKU WODORU ZE SREBREM (STĘŻENIE 0,2-0,3%).

 

J A B Ł O Ń

ZWALCZANIE ZWÓJEK I OWOCÓWEK

W celu zwalczania gąsienic zjadających liście i atakujących owoce gąsienic owocówek, należy w okresie intensywnych lotów motyli oraz składania przez nie jaj wykonać zabieg zwalczający o długotrwałym działaniu. Nie wszystkie produkty mają rejestrację do wszystkich upraw sadowniczych. Z uwagi na ciągłe loty na zmianę różnych zwójkówek, polecamy na tym etapie zabieg jednym z produktów Affirm 095 SG 2,5 kg/ha lub Steward 30 WG/ Intensa 30 WG w dawce 170-200 g/ha lub Coragen 200 SC 175 ml/ha lub Delegate 0,3kg/ha.

Tarcznik niszczycielTARCZNIK NISZCZYCIEL

O tej porze roku Tarcznik niszczyciel widoczny jest już także na owocach. Wiele osobników jest w tej fazie pozbawionych tarczki osłaniającej. Zastosowanie na tym etapie walki w postaci produktów o szerokim zakresie zwalczania szkodników doprowadzi do redukcji tego groźnego szkodnika. Szkodnik jest widoczny na powierzchni owoców, gdzie doprowadził już do zmian zapalnych, bardzo aktywny jest w trudniej dostępnych miejscach, czyli w zagłębieniu kielichowym i szypułkowym, a nawet na samej szypułce (ogonku).

Z uwagi na bardzo ograniczoną paletę produktów zarejestrowanych do walki z tym szkodnikiem, proponujemy ubocznie zwalczać tego szkodnika wykorzystując np. CARNADINE 200 SL w dawce 0,4 l/ha do zwalczania Owocówki jabłkóweczki.

Także wykorzystanie produktu SILTAC EC w stężeniu 0,15% ( tj. od 0,75 litra SILTAC / 500 l wody / ha do 1 l SILTAC / 700 l wody / ha) daje zadawalające efekty. Produkt należy stosować na suchy liść, zapewniając dokładne pokrycie drzew, w tym także zagłębień w owocach, pamiętając jednakże aby zapewnić szybkie wyschnięcie produktu P\

Przy dużej presji warto zastosować łącznie CARNADINE 200 SL w dawce 0,4 l/ha SILTAC EC w stężeniu 0,15%

 

ZWALCZANIE MSZYC i BAWEŁNICY KORÓWKI:

Zabiegi zwalczające mszyce o tej porze roku należą do bardzo trudnych, gdyż mamy już w sadach formy odporne mszyc na wiele środków. Dodatkowo dokładne opryskanie całych drzew, a zwłaszcza wnętrza korony jest coraz trudniejsze. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie produktu układowego Teppeki 50 WG w dawce 140 g/ha. Taki zabieg wykaże długoterminowe zwalczanie mszyc, jednak na efekt początku działania produktu należy poczekać prawie tydzień. W przypadku bawełnicy korówki zarejestrowana dawka Teppeki przy zastosowaniu na mszyce jest zbyt niska i jedynie ograniczy ubocznie populację bawełnicy.

Rotację preparatów mszycobójczych możemy wykorzystać stosując Pirimor 500 WG. Obecnie zarejestrowana dawka ograniczona jest do 0,4 kg/ha (kiedyś wynosiła 0,75 kg/ha).

W sezonie 2021 rozciągłość ataku sadów przez mszyce różnych gatunków jest ogromna. W sadach często doszło już do uodporniania się wielu gatunków na niektóre insektycydy. W takich wypadkach konieczna jest rotacja produktów i wykorzystywanie produktów na które szkodnik nie może się uodpornić.

SILTAC EC jest właśnie takim produktem. SILTAC EC działa w sposób fizyczny.

Do nas należy dokładne i rozsądne wykonanie zabiegu

DOKŁADNE = właściwie dobrana ilość cieczy roboczej do wielkości drzew w sadzie , a przez to dokładne pokrycie cieczą całych drzew. Zalecana ilość to 500-750 l/ha.

ROZSĄDNE = musimy zadbać, aby zabieg po zabiegu z SILTAC EC ciecz szybko wysychała.

  • Zabieg z SILTAC EC zatem powinien być wykonywany na suchy liść ,
  • Zabieg z SILTAC EC najlepiej w dzień,

Zabieg z SILTAC EC wykonać przy optymalnych temperaturach.

 

CORAZ LICZNIEJSZE SADY Z PODRZEWIACZEM JABŁONIOWYM.

Koniec czerwca i lipca 2021 jest okresem dynamicznego rozwoju pordzewiaczy. Monitoring tego szkodnika nie jest wcale łatwy. Szkodnik atakuje, ale łatwość diagnostyczna dotyczy okresu w którym szkodnik spowodował już duże straty. Szkodnik skutecznie wysysa liście i jest częstym powodem ordzawiania się owoców.

W celu walki z przędziorkami i pordzewiaczami w sadach jabłoniowych polecamy MECTOR.2.PRO 018 EC (0,75 l/ha) + SILTAC EC 0,1% lub inny ZWILŻACZ.

 

SILTAC EC zwalcza m.in.:

  • MSZYCE w tym BAWEŁNICĘ KORÓWKĘ,
  • WCIORNASTKI,
  • PRZĘDZIORKI, PORDZEWIACZE i inne szpeciele,
  • CZERWCE w trakcie migracji, czyli TARCZNIKI, MISECZNIKI i SKORUPIKI.

 

UWAGA – NIE NALEŻY ŁĄCZYĆ RAZEM SILTAC EC z innymi zwilżaczami.

 

G R U S Z A   

W przypadku stwierdzenia obecności miodówek (konieczne sprawdzanie także w kątach liści) rozważyć zastosowanie abamektyny (uwaga na roczne limity oraz okresy karencji i prewencji). Różne produkty na bazie abamektyny mimo zazwyczaj identycznych zawartości substancji aktywnej mają różne rejestracje.

W obecnym czasie warto jest wykonać zabieg produktem SILTAC EC o fizyczno-mechanicznym sposobie zwalczania szkodnika. Zabiegu nie polecamy wieczorem. Najlepszym terminem wykonania zabiegu preparatem SILTAC EC jest dzień – najlepiej na suchy liść z ilością wody 500-750 l/ha, aby po dokładnym opryskaniu doprowadzić do szybkiego wyschnięcia rośliny.

ABAMEKTYNA – np. MECTOR 2 PRO 018 EC:  0,75 l/ha – 28 dni karencji. Z racji kwitnących w sadzie koniczyn i innych chwastów zabieg możliwy do wykonania tylko wieczorem. W przypadku skoszenia chwastów zabieg teoretycznie może być wykonany także w dzień, ale abamektynajest wrażliwa na działanie promieni słonecznych i dlatego skuteczność zabiegu zawsze będzie większa w godzinach wieczornych. Poleca się, aby  w czasie wykonywania zabiegów abamektyną stosować dodatkowo zwilżacz.

J A B Ł O Ń  MĄCZNIAK JABŁONI:

Zabiegi przeciwko mączniakowi jabłoni w obecnym czasie powinny jeszcze być kontynuowane. Opóźnienie roku sprawia, że ta choroba ciągle jeszcze jest aktywna, a wysokie temperatury sprzyjają jej rozwojowi. W przypadku większych problemów z mączniakiem, warto ograniczać presję choroby przy okazji tzw. cięcia letniego. W przypadku słabszej presji mączniaka w postaci marmurkowatości liści, warto sięgnąć po Talius Sad 0,3 l/ha.

 

J A B Ł O Ń   G R U S Z A   PARCH JABŁONI i GRUSZY:

Należy z rozsądkiem kontynuować ochronę zapobiegawczą przeciwko parchowi. W sadach w których wtórne plamy parcha występują w dużym nasileniu, zdecydowanie łatwiej będzie kontynuować ochronę w oparciu o preparaty kontaktowe. Próba likwidowania parcha w oparciu o preparaty nadużywane w tym sezonie daje duże prawdopodobieństwo uzyskania słabych wyników skuteczności. Zabieg warto połączyć z pozakorzeniowym nawożeniem wapniowym np. ProHorti mrówCa lub PASP Ca.

Możemy obecnie wybrać wiele wariantów ochrony np. w oparciu o preparaty kontaktowe:

  • Dimitrios-Pro 800 WP 3 kg/ha
  • lub Kaptan 50 WP 3 kg/ha
  • lub Captan 1,9kg/ha

W sadach z występującym mączniakiem prawdziwym lepszym wyjściem będzie stosowanie mieszaniny zawierającej kontakt ze strobiluryną np.:

  • Dimitrios-Pro 800 WP 3 kg/ha + Discus 500 WG 0,2 kg/ha
  • Kaptan 50 WP 3 kg/ha + Discus 500 WG 0,2 kg/ha
  • lub Captan 1,9kg/ha + Discus 500 WG 0,2 kg/ha

W sadach, w których występują także objawy chorób bakteryjnych takich jak Zaraza ogniowa lub Rak bakteryjny polecamy:

  • Kaptan 50 WP 3 kg/ha + fosforyn FosMagnum 1-2 l/ha
  • lub Luna Care 71,6 WG -> grusza 3kg/ha

MANKOZEBY = OSTATNI ROK STOSOWANIA – Dithane, Pencozeb, Vondozeb, Dimitrios i itp. tracą pozwolenie na stosowanie w rolnictwie. Decyzją tą można je będzie kupować do końca października 2021, a stosować, o ile pozwoli na to etykieta do końca listopada 2021 roku.

 

G R U S Z A   ZARAZA OGNIOWA I RAK BAKTERYJNY

W celu zabezpieczania przed Zarazą ogniową i Rakiem bakteryjnym polecamy produkt Luna Care 3 kg/ha. Oprócz walki fungicydowej możemy zastosować dodatkowo nawozy fosforynowe FOSMAGNUM 1-3 l/ha. Fosforyny potasu posiadają właściwości bakteriostatyczne i fungistatyczne i wywołują u roślin aktywację mechanizmów obronnych. Także produkty miedziowe są wsparciem w walce z tymi bakteriami.

 

J A B Ł O Ń / G R U S Z A – NAWOŻENIE WAPNIEM  

W celu budowania jędrnych owoców stosujemy proponowane rozwiązania:

ADOB Ca IDHA 1-1,5 kg/ha (bezpieczny chelat o rekordowej przyswajalności wapnia,
nie zawiera azotu, produkt łatwo mieszalny z większością pestycydów i nawozów);

ProHorti mrówCa 3 l/ha (wykazuje działania bakteriostatyczne);

SmartSil 1,5 kg/ha (krzem i wapń w jednym produkcie, wzmacnia jędrność także skórki);

NHCaDelta 5 l/ha (głównie azot i wapń, poprawa wzrostu wielkości owocu,
polecany dolistnie i także do fertygacji);

ProHorti PASP Ca 5kg/ha (azot i wapń + mikroelementy, z czynnikiem
chelatującym PASP, zwiększającym efekt wchłaniania);

ProHorti CaPMaN 4-6 l/ha (innowacyjnie połączony wapń i fosfor w jednym, polecany
w okresie wybarwiania się owoców, zakwasza ciecz roboczą
przedłużając trwałość mieszaniny zbiornikowej z fungicydami);

TIMAC poleca kolejną dawkę Fertileader Elite 4-5 l/ha (wapń z biostymulacją). Produkt polecany także tam, gdzie uszkodzone po zimie sady wymagają wsparcia w regeneracji.

 

J A B Ł O Ń  / G R U S Z A  

Mamy lipiec, zatem okres stosowania kolejnej dawki nawozu z serii AVALON. Z racji różnic w okresie wegetacji odmian wczesnych i późnych wiele osób ma na ten okres różny do zastosowania produkt AVALON. Większość jednak szykuje się do zastosowania AVALON WZROST OWOCÓW II

Możliwe polaczenia AVALON WZROST OWOCÓW II : Captan 80 WG, Kaptan zaw. 50 WP, Dionizos 800 WP, Delan 700 WG, Daneel 700 WG, Delan Pro, Bellis 38 WG.

Przewidziane 4 zabiegi na wzrost owoców: 2x AVALON wzrost owoców I, oraz 2x AVALON wzrost owoców II. AVALON I i AVALON II wykonujemy przemiennie: 2 x do końca tzw. czerwcowego opadu zawiązków, oraz 2x po opadzie czerwcowym (np. raz w lipcu i raz w sierpniu). Osobom zainteresowanym dodatkowym nawożeniem sugerujemy nawozy aminokwasowe jak np. Delfan Plus lub Natural Crop SL 1-1,5 l/ha.

Kompleksowe rozwiązanie AVALON dla jabłoni i grusz NIE ZAWIERA W SWYM SKŁADZIE WAPNIA. NIE NALEŻY STOSOWAĆ nawozów AVALON dla jabłoni i grusz łącznie z nawozami wapniowymi.

DRZEWA PESTKOWE: MORELE   BRZOSKWINIE  CZEREŚNIA  ŚLIWA  WIŚNIA

W celu budowania jędrnych owoców stosujemy do wyboru poniższe nawozy wapniowe:

ADOB Ca IDHA 1-1,5 kg/ha (bezpieczny chelat o rekordowej przyswajalności wapnia,
nie zawiera azotu, produkt łatwo mieszalny z większością pestycydów i nawozów);

ProHorti mrówCa 3 l/ha (wykazuje działania bakteriostatyczne);

SmartSil 1,5 kg/ha (krzem i wapń w jednym produkcie, wzmacnia jędrność także skórki);

NHCaDelta 5 l/ha (głównie azot i wapń, poprawa wzrostu wielkości owocu,
polecany dolistnie i także do fertygacji);

ProHorti PASP Ca 5kg/ha (azot i wapń + mikroelementy, z czynnikiem
chelatującym PASP, zwiększającym efekt wchłaniania);

ProHorti CaPMaN 4-6 l/ha (innowacyjnie połączony wapń i fosfor w jednym,
zakwasza ciecz roboczą przedłużając trwałość mieszaniny zbiornikowej z fungicydami);

TIMAC poleca kolejną dawkę Fertileader Elite 4-5 l/ha (wapń z biostymulacją). Produkt polecany także tam, gdzie uszkodzone po zimie sady wymagają wsparcia w regeneracji.

Intensywny wzrost owoców części odmian jest przesłanką do zastosowania kolejnej dawki nawozu AVALON Pestka Wzrost owoców II.

Po zakończeniu zbiorów polecamy jak najszybszy zabieg regeneracyjno-wzmacniający w oparciu o AVALON Pestka Po Zbiorach który warto połączyć (w zależności od rejestracji) ze stosowaniem fungicydów lub nawozów miedziowych opartych na tlenochlorku miedzi (Miedź Extra 280 SC, Magic Miedź 50, Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC).

W przypadku braku dostępności do technologii AVALON, polecamy po zbiorach linię ProHorti Plus NPK 20:20:20 + ProHorti Zn+B.

MORELE BRZOSKWINIE  Z racji zagrożeń chorobowych polecamy jeden z produktów:

– Signum 33WG 0,75kg/ha; (karencja 7 dni)

– Switch 62,5WG 0,6-0,9 kg/ha; (karencja 7 dni śliwa, wiśnia i czereśnia, 14 dni morela)

– Luna Experience 400SC 0,6 l/ha; (karencja 7 dni).

 

CZEREŚNIA / WIŚNIA 

Nadal aktywna jest w sadach Nasionnica trześniówka – Jej zwalczanie w zależności od okresu karencji może być oparte na deltametrynie (Decis, Deka), acetamiprydzie (Mospilan) a także na produktach o dłuższym okresie działania (Movento, Exirel).

Próg szkodliwości stanowią odłowy pojedynczych muchówek, a w wielu lokalizacjach odłowiło się ich aż kilkadziesiąt .

Karencja w czasie dojrzewania owoców czereśni ogranicza wybór środka owadobójczego, jednak przy późnych odmianach czereśni i przy wiśniach mamy jeszcze spore możliwości działania.

Karencja dla pyretroidów (Decis) to zazwyczaj 7 dni.

Karencja dla produktów układowych typu Mospilan 14 dni.

Karencja dla długodziałającego Movento 21 dni.

 

 – Muszka Plamoskrzydła.

Dowiadujemy się o pierwszych tegorocznych atakach drosophili.

Benewia 100 OD i Exirel 100 SE mają tą samą ilość tej samej substancji aktywnej, lecz różnią się formulacją.

Benewia 100 OD zarejestrowana jest w truskawkach (1 dzień karencji), a Exirel 100 SE w wiśniach i czereśniach (7 dni karencji).

Affirm 095 SG ma rejestrację w: truskawkach, malinach, jeżynach, porzeczkach, agreście, borówkach i winogronach.

W śliwach Affirm 095 SG i Exirel 100 SE podczas zwalczania Owocówki śliwkóweczki zwalczają ubocznie muszkę plamoskrzydłą Drosophila suzukii ubocznie.

DROSOPHILA SUZUKII 

WIŚNIA

W celu zapobiegania gorzkiej zgnilizny owoców polecamy Captan 80 WDG 1,9 kg/ha. Po zbiorach bezwzględnie zabezpieczyć drzewa produktami miedziowymi. Miedź wykazuje nie tylko działanie grzybobójcze, ale i bakteriostatyczne. Po zbiorze i po cięciu drzew rekomendujemy górne dawki produktów miedziowych.

 

ŚLIWA  BRUNATNA ZGNILIZNA DRZEW PESTKOWYCH:

Polecamy TOBIAS-PRO 250 EW 0,75 l/ha

Termin stosowania: Środek stosować nie później niż 7 dni przed zbiorem (limit 2 razy w sezonie)
W przypadku odmian wczesnych polecamy zabieg grzybobójczy jednym z preparatów uwzględniając rotację grup:

Signum 33 WG 0,75 kg/ha (karencja 7 dni)

Luna Experience 0,6 l/ha (grupa SDHI) (karencja 7 dni)

Switch 62,5 WG 0,6-1 kg/ha (karencja 7 dni)

 

ŚLIWA  Owocówka śliwkóweczka:

Owocówki śliwkóweczki – polecamy wykonać zabieg  Affirm 095 SG 2,5 kg/ha lub Coragen 200 SC 150-175 ml/ha

Należy obserwować rozwój mszyc będących wektorem czyli roznosicielem Szarki (Ospowatości). Przeciwko mszycom polecamy długo działający Teppeki 50 WG 140g/ha.

Na mszyce, przędziorki i pordzewiacza śliwowego: SILTAC EC 0,15% (1,5 l/1000 l wody). 500-750 l cieczy na 1 ha.

W śliwach Affirm 095 SG i Exirel 100 SE podczas zwalczania Owocówki śliwkóweczki zwalczają ubocznie muszkę plamoskrzydłą Drosophila suzukii ubocznie.

 

Ś L I W A   

Intensywny wzrost owoców jest przesłanką do zastosowania kolejnej dawki nawozu AVALON Pestka Wzrost owoców II.  Przykładowe możliwe mieszaniny AVALON Pestka Wzrost owoców II: Miedź Extra, Topsin, Kaptan, Captan, Tobias-Pro, Valor, Syllit (nie wszystkie mieszaniny z punktu widzenia rejestracji dopuszczone są w śliwach).

 

C Z E R E Ś N I E  M O R E L E   W I Ś N I E 

Po zbiorach owoców drzew pestkowych możemy rozważyć stosowanie kolejnego produkty AVALON Pestka Po Zbiorach. Zabiegiem możemy wzmacniać drzewa  od okresu końca zbioru do jesieni, nie później jednak niż na 2 tygodnie przed opadaniem liści.

Przykładowe możliwe mieszaniny AVALON Pestka Po Zbiorach: Miedź Extra, Topsin.

W przypadku gdy nie został wypryskany któryś z pozostałych produktów AVALON na wcześniejsze fazy, dopuszcza się jego zużycie w okresie pozbiorczym w celu jeszcze większego zwiększenia potencjału pąków na rok przyszły.

 

ROŚLINY JAGODOWE:

TRUSKAWKI

W przypadku odmian owocujących, z uwagi na wysoką wilgotność w nocy koniecznym jest kontynuowanie silnej ochrony np. zastosować Switch 0,8 kg/ha (3 dni karencji) lub Kenja 1,2 l/ha (1 dzień karencji), lub Dagonis 0,6 l/ha (1 dzień karencji (mączniak)) lub Luna Sensation 0,8 l/ha (3 dni karencji). W okresach opadów wsparciem są także preparaty biologiczne Zumba Plant lub Baktotarcza S / Gard H 1kg/ha nie posiadające okresu karencji. Zabiegi tymi produktami biologicznymi mogą być wykonywane np. przemiennie także na mokry liść a nawet podczas lekkiej mżawki.

 

Przędziorek chmielowiec i roztocz truskawkowiec . W razie przekroczenia progów szkodliwości.

W przypadku pozbiorczych zabiegów przeciw opuchlakom stosuje się rozwiązanie oparte na acetamiprydzie (Mospilan) w zwiększonej dawce 0,3 kg/ha.

Ciekawym rozwiązaniem jest również kilkukrotna aplikacja doglebowa produktu Otior Stop 100 g/ha. Produkt ogranicza presję opuchlaków i pędraków, a jednocześnie poprawia w regeneracji uszkodzeń systemu korzeniowego.

Po okresie owocowania podejmujemy decyzję, co do celowości pozostawienia plantacji na rok kolejny. W przypadku decyzji pozytywnej, należy zadbać o jak najszybsze wzmocnienie roślin i odbudowanie potencjału plonotwórczego na rok kolejny. W okresie bezpośrednio pozbiorczym, wiele osób kosi swoje plantacje co daje ładny i zdrowy przyrost młodych liści. Plantacje skoszone jest łatwiej ochronić przed chorobami i szkodnikami. Należy tylko pilnować, aby zabiegi ochroniarskie stosować sukcesywnie na odrastające liście.

Czystość liści od chorób zapewniają zazwyczaj produkty nawożeniowe np.  SIARKA PRO lub Pennthiol w dawce 4-6 kg/ha stosowane przemiennie lub łącznie np. z MIEDŹ EXTRA 50 WP 1,5 kg/ha lub MIEDŹ EXTRA 380 SC 1,5 l/ha. Produkty prawidłowo nawożone na tym etapie nie potrzebują wsparcia ochroniarskiego przed chorobami. Należy unikać stosowania tych rozwiązań podczas upałów i podczas gdy liście są mokre.

W przypadku chorób odglebowych wsparciem mogą być produkty fosforynowe FOSMAGNUM 1-2 l/ha. Możliwość ich stosowania to podlewanie, fertygacja lub oprysk w czasie deszczu.

 

TRUSKAWKI

Po zbiorach i skoszeniu plantacji, należy zasilać truskawki doglebowo i dolistnie. W przypadku zasialania doglebowego mogą mieć zastosowanie bezchlorkowe nawozy wieloskładnikowe np. 100-200 kg/ha Elixir Supreme, Blaukorn, NovaTec, Eurofertil. W przypadku koszenia liści i dużej ilości rozkładającej się słomy, nawożenie azotowe powinno być dodatkowo wzmocnione.

W przypadku nawożenia dolistnego preferuje się początkowo składy wyrównane ProHorti Plus NPK 20:20:20 3-5 kg/ha, przemiennie z NHCa Delta 5 l/ha.

Jesienią przed spoczynkiem dodatkowo wykonuje się oprysk  ProHorti Plus NPK 20:20:20 3-5 kg/ha + ProHorti Zn+B 4 kg/ha lub Mocznik 5-10 kg/ha + ProHorti Zn+B 4 kg/ha.

Stosowanie dolistne lub poprzez systemy nawodnieniowe produktu Bio-Gen Rewital 1 l/ha przyśpiesza rozkład porażonych chorobami roślin i słomy redukując tym samym presję chorób w roku przyszłym.

MALINY

Należy dalej LUSTROWAĆ MALINY POD KĄTEM WYSTĘPOWANIA SZKODNIKÓW.
Zabiegi insektycydowe ze względu na otaczające nas kwitnące chwasty i rośliny uprawne wykonywać tylko w nocy. PSZCZOŁY BARDZO CHĘTNIE ODWIEDZAJĄ KWITNĄCE MALINY. Należy unikać zabiegów insektycydowych w okresie kwitnienia, a jeśli jest to konieczne, wykonywać je poza oblotem pszczół z uwzględnieniem okresów prewencji.
Przędziorki i szpeciele (przebarwiacz)
.
W przypadku stwierdzenia, polecamy zabieg zwalczający stosując np:
          – Siltac EC (0,15-0,2 %) – BRAK PREWENCJI
          – abamektyna  – z przędziorkiem chmielowcem 0,5 l/ha  (karencja 3 dni)
Presja chorób w czasie kwitnienia malin w okresie ciepłych nocy w czasie rosy i opadów deszczy jest wysoka. Z tego powodu należy dobierać produkty uwzględniając okresy karencji, czyli okresu od zastosowania środka ochrony do momentu zbioru.

SZARA PLEŚŃ:
– Mythos 300 SC
2,5 l/ha (karencja 3 dni)
– Signum 33 WG 1,8 kg/ha (karencja 3 dni)
– Switch 62,5 WG
1kg/ha (karencja 3 dni)
– Luna sensation 500 SC
0,6-0,8 l/ha (karencja 7 dni)
– Teldor 500 SC
1,5 l/ha (karencja 7 dni)

W okresach opadów wsparciem ochrony mogą być preparaty biologiczne Zumba Plant (1-1,5 kg/ha) lub Baktotarcza S / Gard H (1 kg/ha). Zabiegi tymi produktami mogą być wykonywane np. przemiennie także na mokry liść a nawet podczas bardzo lekkiej mżawki. Zabiegi te są polecane tak do ochrony wszystkich organów malin jesiennych jak i malin letnich. Zaleca się stosowanie wsparcia biologią przemiennie ze stosowaniem typowych preparatów chemicznych.

 

MALINY NAWOŻENIE:

W okresie zbiorów nawożenie koncentruje się na podawaniu wapnia celem poprawy parametru jędrności owoców oraz przedłużenia trwałości pozbiorczej owoców.

Polecanym pozakorzeniowym nawożeniem wapniowym w okresie przedzbiorczym i w okresie zbiorczym może być np.:

ADOB Ca IDHA 1-1,5 kg/ha (bezpieczny chelat o rekordowej przyswajalności wapnia,
nie zawiera azotu, produkt łatwo mieszalny z większością pestycydów i nawozów);

ProHorti mrówCa 3 l/ha (wykazuje działania bakteriostatyczne);

SmartSil 1,5 kg/ha (krzem i wapń w jednym produkcie, wzmacnia jędrność także skórki);

NHCaDelta 5 l/ha (głównie azot i wapń, poprawa wzrostu wielkości owocu,
polecany dolistnie i także do fertygacji);

ProHorti PASP Ca 5kg/ha (azot i wapń + mikroelementy, z czynnikiem
chelatującym PASP, zwiększającym efekt wchłaniania);

ProHorti CaPMaN 4-6 l/ha (innowacyjnie połączony wapń i fosfor w jednym, polecany
w okresie podziałów komórkowych początkowej fazy rozwoju owoców, zakwasza
ciecz roboczą przedłużając trwałość mieszaniny zbiornikowej z fungicydami);

TIMAC poleca kolejną dawkę Fertileader Elite 4-5 l/ha (zawierający stymulatory, azot, potas, wapń i bor). Produkt polecany tam, gdzie po zimie jagodniki wymagają wsparcia w regeneracji.

W przypadku malin letnich u których występują problemy z chorobami odglebowymi, po zakończeniu zbiorów polecać będziemy produkty fosforynowenp.: FOSMAGNUM  5 l/ha.

 

PORZECZKA CZARNA i CZERWONA

Z uwagi na wysoką wilgotność i liczne opady koniecznym jest kontynuowanie silnej ochronę. Polecamy:

– fungicydy SDHI np. Signum 1,8kg/ha karencja 3dni

– Switch 62,5 WG (0,8-1 kg/ha) : katencja 7 dni,

strobiluryny np. Discus 0,2 kg/ha (karencja 21 dni) lub Zato 0,2 kg/ha (14 dni karencji).

W okresach opadów a zwłaszcza przed zbiorem, wsparciem są preparaty biologiczne Zumba Plant (1-1,5 kg/ha) lub Baktotarcza S / Gard H 1kg/ha nie posiadające okresu karencji. Zabiegi tymi produktami mogą być wykonywane np. przemiennie także na mokry liść a nawet podczas lekkiej mżawki.

 

PO ZBIORACH:

PRZĘDZIORKI, MSZYCE  – SILTAC 0,15% ( 0,75 l/500 l/1 ha wody =1,5 l/ 1000 l/2ha)

PRZEZIERNIK PORZECZKOWY I PRYSZCZAREK PĘDOWY – PO ZBIORACH I PO WYCIĘCIU USZKODZONYCH PĘDÓW plantację należy zabezpieczyć – BRAK OFICJALNYCH REJESTRACJI.

Po zbiorze w przypadku większych problemów warto sięgnąć do typowych fungicydów np. TOPSIN lub YAMATO 303 SE 1,5 l/ha. Zwalcza on opadzinę liści i białą plamistość liści porzeczek oraz amerykańskiego mączniaka agrestu.

Wsparciem w ochronie mogą być także produkty nawozowe np. SIARKA PRO lub Pennthiol w dawce 4-6 kg/ha stosowane przemiennie lub łącznie np. z MIEDŹ EXTRA 50 WP 1,5 kg/ha lub MIEDŹ EXTRA 380 SC 1,5 l/ha. Produkty siarkowe ograniczają przędziorki i wielkopąkowce a z chorób głównie amerykańskiego mączniaka, natomiast produkty miedziowe wiele innych chorób. Produkty prawidłowo nawożone na tym etapie nie potrzebują wsparcia ochroniarskiego przed chorobami. Należy unikać stosowania tych rozwiązań podczas gdy liście są mokre. Należy unikać opryskiwania miedzią i siarką (a zwłaszcza siarką) upraw w okresie słonecznej i upalnej pogody ze względu na możliwość poparzenia liści roślin. Ewentualne stosowanie tych produktów przy wspomnianych warunkach powinno wiązać się ze zmniejszeniem dawek produktów.

NAWOŻENIE:

Po zbiorach wskazane jest pozbiorcze nawożenie porzeczek celem odbudowania potencjału plonotwórczego porzeczek na rok kolejny. Zmęczone krzewy, pozbawione w dużej części liści na skutek zbioru i żerowania szkodników, mają ograniczone możliwości fotosystetyczne, dlatego wzmocnienie ich gotowymi składnikami daje dobry skutek dokarmienia wyrastających nowych pędów i wzmocnienia pędów starszych. Wskazane jest nawożenie dolistne NPK np. ProHorti Plus NPK 20:20:20 4-5 kg/ha a jesienią Mocznik 5 kg/ha w połączeniu z ProHorti Plus ZnB 3-4kg/ha

W celu wzmocnienia krzewów po plonowaniu i odbudowaniu potencjału pąków na tym etapie polecamy około 30 kg czystego azotu/ha albo w czystej postaci, albo w postaci nawozu azotowo potasowego np. YaraMila NK lub w postaci bezchlorkowych nawozów wieloskładnikowych np. Elixir Supreme 12-12-17 lub Blaukorn 15-3-20.

Krzysztof Gasparski,   PROCAM Polska Sp. z o.o., E-mail: krzysztof.gasparski@procam.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here