Komunikat Sadowniczy PROCAM z dnia 16.08.2021

polskie jablka

Na obecnym etapie nawożenie wapniowe sadów owocujących jest jednym z najważniejszych obowiązków. Poniższy komunikat ma być podpowiedzią w ustalaniu Państwa własnych koncepcji pasujących do realnej sytuacji. Należy pamiętać, że choroby fizjologiczne czasem potrafią czynić większe szkody niż typowe choroby patogeniczne. Przykładem może być gorzka plamistość podskórna. Chorobie tej przypisane jest powiązanie z dostępnością i transportem wapnia, zatem nawet intensywne doglebowe nawożenie wapniowe nie jest w stanie zapobiec występowaniu tej choroby w okresie zakłóceń w transporcie trudno przemieszczalnego się w roślinie wapnia. Tylko na czas wykonany oprysk bezpośrednio na owoce daje skuteczne możliwości zapobieganiu temu zjawisku. Mimo braku objawów gorzkiej plamistości podskórnej na owocach, oceniam ilość wykonanych zabiegów nawozami wapniowymi w tym roku za niewystarczającą. LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ.

JABŁOŃ GRUSZA ZWALCZANIE ZWÓJEK I OWOCÓWEK.

Obecnie mamy początek lotów owocówek w sadach. Odłowy na Lubelszczyźnie były wcześniejsze i wskazują na celowość wykonania zabiegu w najbliższych dniach. W centralnej Polsce, na południu kraju i na Sandomierszczyźnie czas na wykonanie zabiegu do końca tygodnia. W celu zwalczania gąsienic zjadających liście i atakujących owoce gąsienic owocówek, należy w okresie intensywnych lotów motyli oraz składania przez nie jaj, wykonać zabieg zwalczający o długotrwałym działaniu. Nie wszystkie produkty mają rejestrację do wszystkich upraw sadowniczych. Z uwagi na ciągłe loty na zmianę różnych zwójkówek, polecamy na tym etapie zabieg jednym z produktów Affirm 095 SG 2,5 kg/ha lub Coragen 200 SC 175 ml/ha lub Delegate 0,3kg/ha lub tylko w jabłoni Steward 30 WG/ Intensa 30 WG w dawce 170-200 g/ha (brak rejestracji w gruszy).

JABŁOŃ  ZWALCZANIE MSZYC i BAWEŁNICY KORÓWKI:

Rotację preparatów mszycobójczych możemy wykorzystać stosując Pirimor 500 WG. Obecnie zarejestrowana dawka ograniczona jest do 0,4 kg/ha (kiedyś wynosiła 0,75 kg/ha) zatem przy tak niskich dawkach, zabieg trzeba wykonywać zaraz po przekroczeniu przez szkodniki progów szkodliwości. W sezonie 2021 rozciągłość ataku sadów przez mszyce różnych gatunków jest ogromna. W sadach często doszło już do uodporniania się wielu gatunków mszyc na insektycydy. W takich wypadkach konieczna jest rotacja produktów i wykorzystywanie produktów na które szkodnik nie może się uodpornić.

SILTAC EC jest właśnie takim produktem. SILTAC EC działa w sposób fizyczny.

Do nas należy dokładne i rozsądne wykonanie zabiegu

DOKŁADNE = właściwie dobrana ilość cieczy roboczej do wielkości drzew w sadzie , a przez to dokładne pokrycie cieczą całych drzew. Zalecana ilość to 500-750 l/ha.

ROZSĄDNE = musimy zadbać, aby zabieg po zabiegu z SILTAC EC ciecz szybko wysychała.

  • Zabieg z SILTAC EC zatem powinien być wykonywany na suchy liść ,
  • Zabieg z SILTAC EC najlepiej w dzień,

Zabieg z SILTAC EC wykonać przy optymalnych temperaturach.

 

JABŁOŃ  MĄCZNIAK JABŁONI:

Zabiegi przeciwko mączniakowi jabłoni w obecnym czasie powinny jeszcze być na finiszu. Opóźnienie roku sprawia, że ta choroba ciągle jeszcze jest aktywna, a wysokie temperatury sprzyjają jej rozwojowi. W przypadku większych problemów z mączniakiem, warto ograniczać presję choroby przy okazji tzw. cięcia letniego. W przypadku słabszej presji mączniaka w postaci marmurkowatości liści, warto sięgnąć po Cindo 50 EW 0,5 l/ha lub Talius Sad 0,2-0,3 l/ha ale zabiegi tymi produktami są dedykowane do 50% docelowej wielkości owoców .

JABŁOŃ   GRUSZA   PARCH JABŁONI i GRUSZY: Należy z rozsądkiem kontynuować ochronę zapobiegawczą przeciwko parchowi. W sadach w których wtórne plamy parcha występują w dużym nasileniu, zdecydowanie łatwiej będzie kontynuować ochronę w oparciu o preparaty kontaktowe. Próba likwidowania parcha w oparciu o preparaty nadużywane w tym sezonie daje duże prawdopodobieństwo uzyskania słabych wyników skuteczności. Zabieg warto połączyć z pozakorzeniowym nawożeniem wapniowym np. ProHorti mrówCa lub PASP Ca lub ADOB Ca IDHA.

 

Możemy obecnie wybrać wiele wariantów ochrony np. w oparciu o preparaty kontaktowe np.:

  • Dimitrios-Pro 800 WP 3 kg/ha (UWAGA – ostatni sezon sprzedaży mankozebów)
  • Kaptan 50 WP 3kg/ha (oficjalnie stosować do 50% wielkości owoców, do 4 x w sezonie)
  • Captan 1,9kg/ha (do 10 x w sezonie)

 

W sadach z występującym mączniakiem prawdziwym lepszym wyjściem będzie stosowanie mieszaniny zawierającej kontakt ze strobiluryną np.:

  • Dimitrios-Pro 800 WP 3 kg/ha + Discus 500 WG 0,2 kg/ha
  • Kaptan 50 WP 3 kg/ha + Discus 500 WG 0,2 kg/ha
  • Captan 1,9kg/ha + Discus 500 WG 0,2 kg/ha

 

W sadach, w których występują także objawy chorób bakteryjnych takich jak Zaraza ogniowa lub Rak bakteryjny polecamy:

  • Kaptan 50 WP 3 kg/ha + fosforyn FosMagnum 1-2 l/ha
  • lub Luna Care 71,6 WG -> grusza 3kg/ha

 

MANKOZEBY = OSTATNI ROK STOSOWANIA: Dithane, Pencozeb, Vondozeb, Dimitrios i itp.

Mankozyby tracą pozwolenie na stosowanie w rolnictwie. Decyzją tą można je będzie kupować do końca października 2021, a stosować, o ile pozwoli na to etykieta do końca listopada 2021 roku.

 

 

 

TIOFANAT METYLU = OSTATNI ROK STOSOWANIA: Topsin, Sintop, Helmtop, Yamato, i itp.

Decyzją tą można je będzie kupować do końca sierpnia 2021, a stosować, o ile pozwoli na to etykieta do 29 października 2021 roku.

 

GRUSZA   ZARAZA OGNIOWA I RAK BAKTERYJNY

W celu zabezpieczania przed Zarazą ogniową i Rakiem bakteryjnym polecamy produkt Luna Care 3kg/ha. Oprócz walki fungicydowej możemy zastosować dodatkowo nawozy fosforynowe FOSMAGNUM 1-3 l/ha. Fosforyny potasu posiadają właściwości bakteriostatyczne i fungistatyczne i wywołują u roślin aktywację mechanizmów obronnych. Fosforyny dają jednak długi okres wykazywania pozostałości. Także produkty miedziowe są wsparciem w walce z tymi bakteriami. Wsparciem w ochronie są preparaty miedziowe i bakteryjne (Bakto Tarcza S). Zabiegi wykonywane przeciw zarazie ogniowej produktami Miedzian 0,75/ha ubocznie ograniczają raka bakteryjnego. Nawozy miedziowe Miedź Extra lub Magic Miedź 0,75/ha z racji zawartości tej samej formy tlenochlorku miedzi ubocznie będą wsparciem w ograniczaniu choroby.

NAWOŻENIE WAPNIEM  JABŁOŃ  GRUSZA

W celu budowania jędrnych owoców stosujemy proponowane rozwiązania:

ADOB Ca IDHA 1-1,5 kg/ha (bezpieczny chelat o rekordowej przyswajalności wapnia,
nie zawiera azotu, produkt łatwo mieszalny z większością pestycydów i nawozów);

ProHorti mrówCa 3 l/ha (wykazuje działania bakteriostatyczne);

SmartSil 1,5 kg/ha (krzem i wapń w jednym produkcie, wzmacnia jędrność także skórki);

NHCaDelta 5 l/ha (głównie azot i wapń, poprawa wzrostu wielkości owocu, polecany dolistnie i także do fertygacji);

ProHorti PASP Ca 5kg/ha (azot i wapń + mikroelementy, z czynnikiem
chelatującym PASP, zwiększającym efekt wchłaniania);

ProHorti CaPMaN 4-6 l/ha (innowacyjnie połączony wapń i fosfor w jednym, polecany w okresie wybarwiania się owoców, zakwasza ciecz roboczą przedłużając trwałość mieszaniny zbiornikowej z fungicydami);

TIMAC poleca kolejną dawkę Fertileader Elite 4-5 l/ha (wapń z biostymulacją). Produkt polecany także tam, gdzie uszkodzone po zimie sady wymagają wsparcia w regeneracji.

 

 JABŁOŃ  GRUSZA  NAWOŻENIE AVALON Wzrost Owoców. Mamy sierpień, zatem okres stosowania kolejnej dawki nawozu z serii AVALON. Z racji różnic w okresie wegetacji odmian wczesnych i późnych wiele osób ma na ten okres różny do zastosowania produkt AVALON. Większość jednak szykuje się do zastosowania AVALON WZROST OWOCÓW II. Możliwe polaczenia AVALON WZROST OWOCÓW II: Captan 80 WG, Kaptan zaw. 50 WP, Dionizos 800 WP, Delan 700 WG, Daneel 700 WG, Delan Pro, Bellis 38 WG.

Przewidziane 4 zabiegi na wzrost owoców: 2x AVALON wzrost owoców I, oraz 2x AVALON wzrost owoców II. AVALON I i AVALON II wykonujemy przemiennie: 2 x do końca tzw. czerwcowego opadu zawiązków, oraz 2x po opadzie czerwcowym (np. raz w lipcu i raz w sierpniu). Osobom zainteresowanym dodatkowym nawożeniem sugerujemy nawozy aminokwasowe jak np. Delfan Plus lub Natural Crop SL 1-1,5 l/ha.

Kompleksowe rozwiązanie AVALON dla jabłoni i grusz NIE ZAWIERA W SWYM SKŁADZIE WAPNIA. NIE NALEŻY STOSOWAĆ nawozów AVALON dla jabłoni i grusz łącznie z nawozami wapniowymi.

DRZEWA PESTKOWE: MORELE   BRZOSKWINIE  CZEREŚNIA  ŚLIWA  WIŚNIA

ŚLIWA  Owocówka śliwkóweczka: Owocówki śliwkóweczki – polecamy wykonać zabieg  np. Affirm 095 SG 2,5 kg/ha lub Coragen 200 SC 150-175 ml/ha

W śliwach Affirm 095 SG i Exirel 100 SE podczas zwalczania Owocówki śliwkóweczki zwalczają ubocznie muszkę plamoskrzydłą Drosophila suzukii.

W sadach nastawionych na walkę biologiczną polecamy  ERUCA 1 kg/ha, ale należy pamiętać, że bakterie z produktu ERUCA muszą się po oprysku namnożyć na liściach i owocach, zatem należy zabiegi wykonywać odpowiednio wcześniej przed inwazją szkodnika, oraz aby stosować preparaty biologiczne w okresie zapobiegającym szybkie wyschnięcie oprysku – najlepiej jest to zrobić wieczorem w którym występuje rosa, mgła lub po lekkiej mżawce.

BRUNATNA ZGNILIZNA DRZEW PESTKOWYCH – Polecamy TOBIAS-PRO 250 EW 0,75 l/ha (karencja 7 dni). Termin stosowania: Środek stosować nie później niż 7 dni przed zbiorem (limit 2 razy w sezonie). Dla rotacji można także wykonać zabieg grzybobójczy jednym z preparatów Signum 33 WG 0,75 kg/ha (karencja 7 dni) lub Switch 62,5 WG 0,6-1 kg/ha (karencja 7 dni) lub Luna Experience 0,6 l/ha (grupa SDHI) (karencja 7 dni) względnie Topsin (karencja 14 dni).

Ś L I W A   Intensywny wzrost owoców jest przesłanką do zastosowania kolejnej dawki nawozu AVALON Pestka Wzrost owoców II.  Przykładowe możliwe mieszaniny AVALON Pestka Wzrost owoców II: Miedź Extra, Topsin, Kaptan, Captan, Tobias-Pro, Valor, Syllit (nie wszystkie mieszaniny z punktu widzenia rejestracji dopuszczone są w śliwach).

 

TIOFANAT METYLU = OSTATNI ROK STOSOWANIA: Topsin, Sintop, Helmtop, Yamato, i itp.

Decyzją tą można je będzie kupować do końca sierpnia 2021, a stosować, o ile pozwoli na to etykieta do 29 października 2021 roku.

 

C Z E R E Ś N I E  M O R E L E   W I Ś N I E   Po zbiorach owoców drzew pestkowych polecamy stosowanie kolejnego produkty AVALON Pestka Po Zbiorach. Zabiegiem możemy wzmacniać drzewa  od okresu końca zbioru do jesieni, nie później jednak niż na 2 tygodnie przed opadaniem liści. Zabieg warto połączyć ze stosowaniem nawozów miedziowych Miedź Ex. lub Magic Miedź.

C Z E R E Ś N I E  W I Ś N I E   po zbiorach w celu ograniczenia drobnej plamistości liści polecamy preparaty oparte na dodynie (Syllit).

ROŚLINY JAGODOWE: TRUSKAWKI   W okresach opadów wsparciem są także preparaty biologiczne Zumba Plant lub Baktotarcza S / Gard H 1kg/ha nie posiadające okresu karencji. Zabiegi tymi produktami biologicznymi mogą być wykonywane np. przemiennie także na mokry liść a nawet podczas lekkiej mżawki.

W przypadku pozbiorczych zabiegów przeciw opuchlakom stosuje się rozwiązanie oparte na acetamiprydzie (Mospilan) w zwiększonej dawce 0,3 kg/ha.

Ciekawym rozwiązaniem jest również kilkukrotna aplikacja doglebowa produktu Otior Stop 100 g/ha. Produkt ogranicza presję opuchlaków i pędraków, a jednocześnie poprawia w regeneracji uszkodzeń systemu korzeniowego.

Po okresach upałów czystość liści od chorób zapewniają zazwyczaj produkty nawożeniowe np.  SIARKA PRO lub Pennthiol w dawce 4-6 kg/ha stosowane przemiennie lub łącznie np. z MIEDŹ EXTRA 50 WP 1,5 kg/ha lub MIEDŹ EXTRA 380 SC 1,5 l/ha. Produkty prawidłowo nawożone na tym etapie nie potrzebują wsparcia ochroniarskiego przed chorobami. Należy unikać stosowania tych rozwiązań podczas upałów i podczas gdy liście są mokre.

W przypadku chorób odglebowych wsparciem mogą być produkty fosforynowe FOSMAGNUM 1-2 l/ha. Możliwość ich stosowania to podlewanie, fertygacja lub oprysk w czasie deszczu.

W przypadku nawożenia dolistnego preferuje się początkowo składy wyrównane ProHorti Plus NPK 20:20:20 3-5kg/ha, przemiennie z NHCa Delta 5 l/ha. Jesienią przed spoczynkiem dodatkowo wykonuje się oprysk: ProHorti Plus NPK 20:20:20 3-5kg/ha + ProHorti Zn+B 4kg/ha lub Mocznik 5-10 kg/ha + ProHorti Zn+B 4 kg/ha.

Stosowanie dolistne lub poprzez systemy nawodnieniowe produktu Bio-Gen Rewital 1 l/ha przyśpiesza rozkład słomy i porażonych chorobami liści, redukując tym samym presję chorób w roku przyszłym.

MALINY: Należy dalej LUSTROWAĆ MALINY POD KĄTEM WYSTĘPOWANIA SZKODNIKÓW.
Zabiegi insektycydowe ze względu na otaczające nas kwitnące chwasty i rośliny uprawne wykonywać tylko w nocy. PSZCZOŁY BARDZO CHĘTNIE ODWIEDZAJĄ KWITNĄCE MALINY. Należy unikać zabiegów insektycydowych w okresie kwitnienia, a jeśli jest to konieczne, wykonywać je poza oblotem pszczół z uwzględnieniem okresów prewencji.
Przędziorki i szpeciele (przebarwiacz)
.
W przypadku stwierdzenia, polecamy zabieg zwalczający stosując np: Siltac EC (0,15-0,2 %) – BRAK PREWENCJI lub abamektyna  – z przędziorkiem chmielowcem 0,5 l/ha  (karencja 3 dni)

Presja chorób w czasie kwitnienia malin w okresie ciepłych nocy w czasie rosy i opadów deszczy jest wysoka. Należy dobierać produkty uwzględniając okresy karencji.

SZARA PLEŚŃ:
– Mythos 300 SC
2,5 l/ha (karencja 3 dni)
– Signum 33 WG 1,8 kg/ha (karencja 3 dni)
– Switch 62,5 WG
1kg/ha (karencja 3 dni)
– Luna sensation 500 SC
0,6-0,8 l/ha (karencja 7 dni)
– Teldor 500 SC
1,5 l/ha (karencja 7 dni)

W okresach opadów wsparciem ochrony mogą być preparaty biologiczne Zumba Plant (1-1,5 kg/ha) lub Bakto Tarcza S / Gard H (1 kg/ha). Zabiegi tymi produktami mogą być wykonywane np. przemiennie także na mokry liść a nawet podczas bardzo lekkiej mżawki. Zabiegi te są polecane tak do ochrony wszystkich organów malin jesiennych jak i malin letnich. Zaleca się stosowanie wsparcia biologią przemiennie ze stosowaniem typowych preparatów chemicznych.

MALINY NAWOŻENIE: W okresie zbiorów nawożenie koncentruje się na podawaniu wapnia celem poprawy parametru jędrności owoców oraz przedłużenia trwałości pozbiorczej owoców. Polecanym pozakorzeniowym nawożeniem wapniowym w okresie przedzbiorczym i w okresie zbiorczym może być np.:

ADOB Ca IDHA 1-1,5 kg/ha (bezpieczny chelat o rekordowej przyswajalności wapnia,
nie zawiera azotu, produkt łatwo mieszalny z większością pestycydów i nawozów);

ProHorti mrówCa 3 l/ha (wykazuje działania bakteriostatyczne);

SmartSil 1,5 kg/ha (krzem i wapń w jednym produkcie, wzmacnia jędrność także skórki);

NHCaDelta 5 l/ha (głównie azot i wapń, poprawa wzrostu wielkości owocu,
polecany dolistnie i także do fertygacji);

ProHorti PASP Ca 5kg/ha (azot i wapń + mikroelementy, z czynnikiem
chelatującym PASP, zwiększającym efekt wchłaniania);

ProHorti CaPMaN 4-6 l/ha (innowacyjnie połączony wapń i fosfor w jednym, polecany
w okresie podziałów komórkowych początkowej fazy rozwoju owoców, zakwasza
ciecz roboczą przedłużając trwałość mieszaniny zbiornikowej z fungicydami);

PORZECZKA CZARNA i CZERWONA    PO ZBIORACH:

PRZĘDZIORKI, MSZYCE  – SILTAC 0,15% ( 0,75 l/500 l/1 ha wody =1,5 l/ 1000 l/2ha)

PRZEZIERNIK PORZECZKOWY I PRYSZCZAREK PĘDOWY – PO ZBIORACH I PO WYCIĘCIU USZKODZONYCH PĘDÓW plantację należy zabezpieczyć – BRAK OFICJALNYCH REJESTRACJI.

Po zbiorze w przypadku większych problemów warto sięgnąć do typowych fungicydów np. TOPSIN lub YAMATO 303 SE 1,5 l/ha. Zwalcza on opadzinę liści i białą plamistość liści porzeczek oraz amerykańskiego mączniaka agrestu.

Wsparciem w ochronie mogą być także produkty nawozowe np. SIARKA PRO lub Pennthiol w dawce 4-6 kg/ha stosowane przemiennie lub łącznie np. z MIEDŹ EXTRA 50 WP 1,5 kg/ha lub MIEDŹ EXTRA 380 SC 1,5 l/ha. Produkty siarkowe ograniczają przędziorki i wielkopąkowce a z chorób głównie amerykańskiego mączniaka, natomiast produkty miedziowe wiele innych chorób. Produkty prawidłowo nawożone na tym etapie nie potrzebują wsparcia ochroniarskiego przed chorobami. Należy unikać stosowania tych rozwiązań podczas gdy liście są mokre. Należy unikać opryskiwania miedzią i siarką (a zwłaszcza siarką) upraw w okresie słonecznej i upalnej pogody ze względu na możliwość poparzenia liści roślin.

NAWOŻENIE:

Po zbiorach wskazane jest pozbiorcze nawożenie porzeczek celem odbudowania potencjału plonotwórczego porzeczek na rok kolejny. Zmęczone krzewy, pozbawione w dużej części liści na skutek zbioru i żerowania szkodników, mają ograniczone możliwości fotosystetyczne, dlatego wzmocnienie ich gotowymi składnikami daje dobry skutek dokarmienia wyrastających nowych pędów i wzmocnienia pędów starszych. Wskazane jest nawożenie dolistne NPK np. ProHorti Plus NPK 20:20:20 4-5 kg/ha a jesienią Mocznik 5 kg/ha w połączeniu z ProHorti Plus ZnB 3-4kg/ha

 

TIOFANAT METYLU = OSTATNI ROK STOSOWANIA: Topsin, Sintop, Helmtop, Yamato, i itp.

Decyzją tą można je będzie kupować do końca sierpnia 2021, a stosować, o ile pozwoli na to etykieta do 29 października 2021 roku.

 

MANKOZEBY = OSTATNI ROK STOSOWANIA: Dithane, Pencozeb, Vondozeb, Dimitrios i itp.

Mankozyby tracą pozwolenie na stosowanie w rolnictwie. Decyzją tą można je będzie kupować do końca października 2021, a stosować, o ile pozwoli na to etykieta do końca listopada 2021 roku.

Krzysztof Gasparski,   PROCAM Polska Sp. z o.o., E-mail: krzysztof.gasparski@procam.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here