28 lutego 2022 to data końca stosowania chloropiryfosu w Stanach Zjednoczonych. Substancji używano w USA od 1965 roku. Po długiej batalii wszystkie produkty mają być wycofane z rynku.
W sierpniu ubiegłego roku Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska rozpoczęła działania mające na celu całkowity zakaz stosowania chloropiryfosu w USA. Wiele organizacji rolniczych sprzeciwiało się tak rygorystycznym zmianom i proponowano wyjątki w stosowaniu insektycydu. Przypomnijmy, że w Unii Europejskiej nie można stosować substancji od 16 kwietnia 2020 roku.
Amerykańskie instytucje oficjalnie zakazały stosowania produktów zawierających chloropiryfos 28 lutego bieżącego roku. Jednak odwoływano się od tej decyzji. Ostatecznie odwołania od decyzji odrzucono i nie można będzie rejestrować i używać insektycydów na jego bazie.
Zakaz stosowania i nieprzedłużenie rejestracji spowodowały nowe problemy. W Unii, w tym w Polsce mieliśmy w przypadku podobnych przepisów dwa terminy. Termin wygaśnięcia rejestracji i ostateczny termin stosowania. W Stanach nie przewidziano tego drugiego terminu i powstał problem utylizacji produktu.
W większości Stanów farmerzy mogą się pozbyć pestycydów za darmo. Inne nie chcą włączyć produktów z chloropiryfosem do programu zbiórki pestycydów. Na przykład w Minnesocie rolnicy mogą się pozbyć tylko do 300 funtów (136 kg) pestycydów za darmo. Większa masa to dodatkowe opłaty.
źródło: farms.com / freshfruitportal.com / epa.gov