Lipowa: Ochrona 150-hektarowego sadu przed owocówką jabłkóweczką, 04.06.2021

Michał Pniak i Piotr Zieliński

Biologiczna ochrona sadu jabłoniowego przed szkodnikami jest dużym wyzwaniem. Zwłaszcza, gdy mówimy o ochronie 150 hektarów. Zapraszamy na film, w którym Piotr Zieliński i dr Michał Pniak opowiadają, jak radzą sobie ze zwalczaniem owocówki jabłkóweczki w gospodarstwie w Lipowej.

Doradcy zwracają uwagę na presję ze strony owocówki, która jest niezwykle zróżnicowana. Chociaż lustrowany sad jest wyjątkowo duży, to odległości między poszczególnymi pułapkami nie są znaczące. W odległości zaledwie 300 metrów w linii prostej liczba odłowionych osobników wahała się od kilku do kilkudziesięciu (48 sztuk).

Na tak dużym areale wywieszono 20 pułapek feromonowych. Rozmówcy przypominają, że odpowiednia i dokładna sygnalizacja presji ze strony owocówki jabłkóweczki jest kluczowa w przypadku biologicznej ochrony.

Co więcej, jak zauważają, wraz z biegiem lat ochrona staje się coraz trudniejsza. Loty owocówki są wydłużone. Problematyczne staje się wyznaczenie optymalnych terminów zabiegu, a sama presja jest niezwykle zróżnicowana w zależności o ukształtowania terenu czy odmiany. Właśnie dlatego tak ważny jest monitoring i precyzyjna sygnalizacja cyklu rozwojowego owocówki jabłkóweczki. Więcej w materiale wideo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here