W jaki sposób wykonać lustracje sadu przed startem sezonu? Na co zwrócić szczególną uwagę przy ocenianiu obecności szkodników w naszych sadach? Zapraszamy na materiał wideo z dr Michałem Pniakiem z firmy BIOCONT.
Warto zacząć od prawidłowej metodyki lustracji. Do tego potrzebujemy sekatora, którym zbierzemy z sadu jedno, dwu i trzyletnie gałęzie. Potrzebujemy około 2 metrów bieżących gałęzi. Powinniśmy poszukiwać przede wszystkim zimujących form szkodników. Celem lustracji jest możliwość oceny presji ze strony danego szkodnika wiosną i latem w naszych sadach.
Powinniśmy miedzy innymi ocenić liczebność jaj szkodników takich jak mszyce czy przędziorki. W przypadku mszycy jabłoniowej szukamy małych (około milimetrowych) czarnych, matowych, owalnych jaj. Jaja mszycy jabłoniowo – babkowej są z kolei błyszczące. W niektórych rejonach Polski można już spotkać tarcznika niszczyciela. Miejscem jego zimowania są pędy. Pod łezkowatymi tarczkami znajdują się zimujące larwy szkodnika.
W Polsce spotkamy kilka gatunków zwójek. Część z nich (zwójka bukóweczka i zwójka siatkóweczka) zimują w postaci gąsienic. Żeby sprawdzić ich obecność w naszym sadzie należy fragmenty pędów przynieść do domu. W temperaturze pokojowej po jakimś czasie gąsienice wyjdą ze swoich kryjówek. Więcej w materiale wideo.