Wraz z rozwojem jabłoni rozwijają się również pąki porażone przez mączniaka w ubiegłym sezonie. W związku z tym w sadach jabłoniowych, a przede wszystkich w kwaterach, gdzie obserwujemy nasilenie tej choroby, zalecane są zabiegi ochroniarskie. Jeśli chodzi o mszyce, zbliżamy się do kluczowego momentu ochrony w całym sezonie.
Mączniak
Wraz z rozwojem jabłoni rozwijają się pąki porażone przez mączniaka w ubiegłym sezonie. Na powierzchni zainfekowanych listków pojawia się charakterystyczny, biały nalot grzybni z zarodnikami konidialnymi. Okresy suchej pogody sprzyjają infekcjom mączniaka prawdziwego jabłoni. W fazie zielonego pąka standardowo stosujemy dodatek fungicydów siarkowych, które działają zapobiegawczo.
W sytuacji wysokiej presji chorobowej od fazy zielonego pąka, ale głównie w fazie różowego pąka będziemy polecać fungicydy wyniszczające zarodnikowanie (Kendo 50 EW – 0,5l/ha, Nimrod 250 EC – 0,9 l/ha lub grupa SDHI – różne preparaty, różne dawkowanie) oraz hamujące kiełkowanie zarodników (Talius Sad). Siarkę stosujemy przy okazji zabiegów przeciwko parchowi jabłoni jako wspomniany dodatek niezależnie czy będzie to fungicyd. Fungicydy z grupy SDHI (Sercadis 300 SC, Fontelis 200 SC, Luna Experience 400 SC, Luna Care 71,6 WG, Embrelia 140 SC) najlepiej połączyć z siarką w przypadku jednoczesnego dużego zagrożenia ze strony parcha.
Mszyce
W następnych dniach nastąpi poprawa pogody. Wówczas pojawią się sprzyjające warunki do zwalczania mszyc. Obecnie trwa wylęg mszycy jabłoniowo-babkowej oraz innych gatunków mszyc. Trwający tydzień oraz początek przyszłego tygodnia będą dobrym momentem do wykonania zabiegu przeciw opisywanym szkodnikom. Zabieg ten w ochronie przeciwko mszycom w całym sezonie jest wręcz kluczowy. Dobrym produktem jest Teppeki 50 WG. Pamiętajmy, że przy zabiegu na szkodniki powinniśmy zastosować około (minimum) 500 litrów wody/ha + zwilżacz. Zabieg będzie skuteczniejszy, gdy prędkość jazdy nie będzie większa niż 7-7,5 km/h, a najlepiej, gdy wykonamy go z prędkością 6,5 km/h. Wówczas zapewniamy dobre pokrycie drzew insektycydem.
oprac. Marcin Piesiewicz, zespół SAD24.pl
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.