Zalecamy niezwłoczne kontrole stanu sadów na obecność złóż jaj, a może już młodych larw miodówek na gruszach!
Pod koniec ubiegłego tygodnia, dokładnie 8 maja lustrowaliśmy małopolskie sady, w celu oceny zagrożeń drzew ze strony agrofagów. Uwagę w sadach gruszowych przykuły liczne pomarańczowe „przebarwienia” na liściach grusz. Dopiero lupa, a także zoom aparatu pozwoliły dostrzec złoża jaj (fot. 1). O tym, że są to złoża miodówek można się było przekonać wykorzystując mikroskop cyfrowy (fot. 2).
Rozwój embrionalny miodówek jest na etapie prześwitujących przez osłonki jajowe czerwonych oczu embrionów (fot. 3), czyli wylęgu można się było spodziewać wkrótce. Codzienne obserwacje złoża potwierdzają przypuszczenie – jajo ulega wydłużeniu (fot. 4), przewężeniu, na jednym z jego wierzchołków pojawia się głowowa część młodej larwy zaopatrzona w duże jasnoczerwone oczy (fot 5, 6).
Największą skuteczność w ochronie grusz przed miodówkami uzyskuje się prowadząc zabiegi właśnie przeciwko młodym larwom! Pogląd jest uzasadniony delikatnym, jeszcze niewysyconym pancerzykiem osłaniającym ciało larwy, przez co wszelkie insektycydy łatwo przenikają przez osłony ciała i docierają do jego wnętrza – działając destrukcyjnie (w zależności od substancji czynnej) na poszczególne układy owada.
„Rzućmy okiem” na drzewa gruszowe i zadecydujmy – czy ochronę czas zacząć…
Autor: Katarzyna Kupczak