Nieduże infekcje mączniaka na horyzoncie. Jakie zabiegi warto wykonać?

mączniak lobo

Parch to nie jedyna choroba grzybowa, z którą walczymy wiosną. Warto zadbać o profilaktykę przeciwko mączniakowi jabłoni, a przy odmianach wrażliwych zdecydować się na konkretne produkty. Zwłaszcza, ze modele chorobowe przewidują nieduże infekcje.

Mączniak? Przede wszystkim profilaktyka

Mączniak jabłoni to choroba powodowana przez grzyba Podosphaera leucotricha. Sprzyja mu sucha i ciepła aura. Warunkiem koniecznym do wystąpienia infekcji nie jest jednak zwilżenie liści, a jedynie odpowiednio wysoka wilgotność powietrza. Tak samo jak w przypadku parcha, najlepszą strategią do walki jest profilaktyka (w przypadku większości odmian).

W tym wypadku wystarczą zabiegi siarkowe w dawce 6-7 kg na hektar. Produkty takie co prawda nie poradzą sobie ze starą grzybnią, ale dobrze zabezpieczą młode liście i przyrosty przed wiosennymi infekcjami. Mówimy to przede wszystkim o działaniu wysuszającym grzybnię.

reklama
PREVAM
reklama

infekcje mączniak

Ochrona przed mączniakiem – odmiany wrażliwe

Odmienną strategię musimy podjąć w grupie odmian bardzo wrażliwych na omawianą chorobę. Są to przede wszystkim: Idared, Lobo, Alwa czy Pinova. W modelach chorobowych widzimy nieduże infekcje związane z zapowiadanymi opadami i burzami. Przypadną one na koniec tego tygodnia. Właśnie przy tych odmianach dobrą decyzją będzie sięgnięcie po produkty takie jak Kendo 50 EW / Talius Sad™). Efektem będzie dobre zabezpieczenie roślin.

Nie zapominajmy o błyskawicznym rozwoju wegetacji, który widzimy w sadach dosłownie „gołym okiem”. Podczas kwitnienia nie użyjemy już siarki. Wówczas dobrym rozwiązaniem będą produkty z grupy SDHI, jak na przykład Sercadis 300 SC, który również bardzo skutecznie chroni przed mączniakiem.

reklama
Baner PORS2025

Opracowanie:

Marcin Piesiewicz

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here