Nowości od BASF i Agrosimex przedstawione na konferencji w Małej Wsi

sad

12 stycznia 2023 w Małej Wsi niedaleko Grójca odbyła się konferencja zorganizowana przez Agrosimex oraz BASF. Podczas spotkania firma Agrosimex przedstawiła nowe projekty, które będą realizowane w 2023 roku, natomiast firma BASF opowiedziała o nowym fungicydzie z grupy triazoli – Revyona, który w tym roku pojawił się na rynku.

Spotkanie rozpoczął Janusz Miecznik, który podkreślał, że firma Agrosimex nieustannie stara się być blisko sadowników za pośrednictwem filmów, komunikatów sadowniczych i projektów filmowych. Przykładem może być realizowany w ubiegłych latach Projekt Jabłko, który zapoczątkował tę serię (dotyczył uprawy Gali i Red Delicious). W 2022 realizowany był również Projekt Truskawka skierowany do producentów truskawek uprawianych w gruncie. Janusz Miecznik przekazał, że ten projekt kontynuowany również będzie w nadchodzącym roku dla truskawki pod osłonami. Na 2023 zaplanowano również cały cykl spotkań z cyklu „Wiedza plonuje”, który realizowany będzie w formie webinariów.

Przedstawiciel Agrosimex wspomniał także o nowych wyzwaniach, z którymi mamy obecnie do czynienia. Pierwsze z nich wynika z regulacji prawnych i wpływa na stosowanie nawozów azotowych. Niestety, perspektywa azotanowa i Europejski Zielony Ład mogą mieć w przyszłości konsekwencje w postaci zmniejszonego plonowania. Zakładając, że założenia UE zostaną zrealizowane w 100%, w przypadku jabłoni owocowanie może zmniejszyć się do poziomu 81%, w przypadku czarnej porzeczki 88%, a truskawki 78%. Odpowiedzią może być stosowanie Rhizosum N plus. Zawarte w tym preparacie bakterie azotowe Azotobacter salinestris wiążą wolny azot z powietrza, tym samym wzbogacając glebę i poprawiając zaopatrzenie roślin w ten składnik.

Zmieniające się warunki klimatyczne sprzyjają rozwojowi szkodników. Potwierdzone są nowe gatunki, które zaczynają zagrażać naszym plantacjom, na przykład owocówka południóweczka. Gatunkiem, który dobrze czuje się podczas łagodnych zim są mszyce, czyli na przykład bawełnica korówka. W 2023 pojawi się nowy preparat Alakazam 500 WG zwalczający te szkodniki. W badaniach doświadczalnych w okolicach Opola Lubelskiego okazało się, że efektem ubocznym przy zwalczaniu mszyc było również likwidowanie tarcznika niszczyciela, który zasiedla coraz dalsze rejony. Spotykamy go już również w rejonie centralnej Polski. Przedstawiciel firmy Agrosimex zapewnił, że firma będzie obserwowała rozwój tego szkodnika.

Głos zabrał również Robert Binkiewicz, który kontynuował temat Projektów i przedstawił nowe plany na nadchodzący 2023 rok. Jak wyjaśnił, obecnie tematem numer 1, oprócz gatunków jagodowych, są grusze. Wynika to z cen utrzymujących się na dobrym poziomie. Poza tym wśród polskich sadowników są widoczne już sukcesy w uprawie tego gatunku. Przyznał, że na sali jest wielu sadowników, którzy osiągają wysoką jakość owoców. Dla Agrosimex jest to duża satysfakcja, bo rozwiązania, które proponuje firma są skuteczne. Jeśli chodzi o produkcję gruszek w minionym sezonie, trzeba przyznać, że wielu sadowników osiągnęło świetne rezultaty, jednak nie sposób ukrywać, że również sam sezon był sprzyjający. Da się jednak wyróżnić te elementy, których należy unikać. Zdaniem R. Binkiewicza miodówka gruszowa wymykała się spod kontroli, jeśli sadownicy stosowali preparaty silikonowe. Niestety, w przypadku grusz konieczna jest systematyczna ochronna zapobiegawcza, szczególnie w rejonach o dużej koncentracji upraw. Natomiast drugi element, który zagraża sadom gruszowym to bakterie Pseudomonas.

Nowym projektem, który zostanie zrealizowany jest „Projekt gruszka”. Sad, w którym będzie on prowadzony zlokalizowany jest w miejscowości Rosocha koło Nowego Miasta. Robert Binkiewicz podkreślił, że jest to efekt doskonałej współpracy z państwem Wójcik, którzy są właścicielami tego gospodarstwa. W sadzie, w którym realizowany jest projekt, uwagę zwraca różnorodność. Jest to kilka kwater w różnym wieku, o różnej sile wzrostu – są dwie kwatery czteroletnie, gdzie drzewka pochodzą z różnych szkółek. Jest także kwatera dwudziestoletnia, a także dwuletnia.
Robert Binkiewicz przekazał zebranym, że w 2023 roku powstanie również Grupa Czereśniowa, która swoje istnienie rozpoczęła już 15 lat temu. Odświeżenie formuły wynika z tego, że uprawa tego gatunku cieszy się bardzo dużą popularnością.

W dalszej części wydarzenia głos zabrał Przemysław Kostrzewski z firmy BASF, który na początku przedstawił założenia nowego programu partnerskiego BeneFito. Jak wyjaśniał, jest to program korzyści, który w tym roku otwiera się właśnie na uprawy specjalne. Sadownik kupując produkty BASF,  dzięki BeneFito może korzystać z rabatów, kart upominkowych i atrakcyjnych nagród. Przy zakupie produktów BSF będą naliczane punkty – wystarczy zarejestrować się na stronie agro.basf.

Revyona
Charakterystyka preparatu Revyona

Jednak głównym punktem wydarzenia było przedstawienie nowego fungicydu należącego do grupy triazoli – Revyona®. Jak wyjaśnił Przemysław Kostrzewski, niestety, biorąc pod uwagę zmiany zachodzące na szczeblach unijnych, pewne standardowe rozwiązania będą znikać. Zachodzi pytanie czym je zastąpić. Jednym z rozwiązań jest Revyona®, która od tego roku będzie dostępna na rynku. Nowy fungicyd działa na wiele chorób m.in. parcha gruszy, parcha jabłoni, stemphylium, mączniaka jabłoni i gruszy, a w uprawach pestkowych między innymi na brunatną zgniliznę drzew pestkowych. O aspektach jego stosowania mówili dr Jacek Lewko, a także Artur Srokosz z BASF.

W dalszej części spotkania udział wzięli również Adam Paradowski, który opowiedział o światowych trendach w sadownictwie (Interpoma 2023), a także dr Dariusz Paszko, który omówił kwestie opłacalności w produkcji jabłek, gruszek, czereśni i wiśni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here