O ditianon nie trzeba na razie się martwić

parch jabłoni

Problemy z dostępnością niektórych środków ochrony roślin oraz wycofywanie kolejnych substancji czynnych przez Komisję Europejską są przyczyną wielu plotek. Dużo mówi się również, że urzędnicy wezmą pod lupę także ditianon i kaptan. 

Substancje aktywne są badane przez Komisję Europejską cyklicznie. Niektóre co rok, inne co kilka lat. Tak samo jest w przypadku ditianonu, na bazie którego produkowanych jest kilka produktów do ochrony przed parchem jabłoni. W ostatnim czasie substancja ta przeszła badania pozytywnie. Przez kilka najbliższych sezonów środki oparte na ditianonie są więc bezpieczne.

Niestety, nie można wykluczyć, że nowe metody badania opisywanej substancji za kilka lat nie doprowadzą do jej wycofania. Niemniej eksperci uspokajają i podkreślają, że zarówno w tym i w najbliższych latach produkty oparte na ditianonie są bezpieczne oraz będą produkowane i dostępne.

Przyczyną pojawiających się pogłosek o ewentualnym wycofaniu produktów opartych na ditianonie i kaptanie jest niewątpliwie polityka Unii Europejskiej i nieprzedłużanie rejestracji dla kolejnych substancji czynnych. Ditianon jest jednym z filarów w ochronie przed parchem jabłoni. W związku z tym niepewność i obawy sadowników są zrozumiałe.

– Chciałem zdementować pogłoski, że Delan jest wycofywany, Delan nie jest wycofywany – powiedział Tomasz Lewandowski, Crop Manager Fruit z firmy BASF Polska w trakcie środowego webinarium, które odbyło się ramach Sadowniczego Tygodnia Online na łamach naszego portalu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności