Ochrona grusz – pierwsze zalecenia, 23.03.2023

pąk

Pierwsze zabiegi w tym sezonie dotyczą przede wszystkim ochrony grusz przed szkodnikiem, który bezsprzecznie powoduje największe straty ekonomiczne. Chodzi o miodówkę gruszową. W gruszach bardzo ważna jest również profilaktyka przed chorobami bakteryjnymi.

W walce z miodówką skutecznym rozwiązaniem będzie połączony zabieg mieszaniną oleju mineralnego i siarki. Dawkowanie: od 7 do 10 litrów oleju mineralnego na hektar oraz od 5 do 7 kilogramów siarki na hektar. Zabieg ten może być wykonany przed fazą pękania pąków.

Osobniki dorosłe nie lubią powyższej kombinacji, wiec ograniczy to składanie jaj na drzewach. Jeśli zabieg wykonamy podczas słonecznej pogody to zlikwidujemy również część osobników dorosłych. W następnym tygodniu w ochronie pomogą nam temperatury. Przymrozki uszkodzą bowiem złożone jaja.

Ważniejsze obecnie wydaje się wykonanie zabiegów miedziowych. Produkty te skutecznie zabezpieczają przed chorobami bakteryjnymi. Warto pamiętać, że zapowiadane przymrozki potęgują możliwość porażenia przez bakterie, gdy widoczne są już zielone części roślin. W ochronie grusz sadownicy mieszają glinkę kaolinową z produktami miedziowymi.

Marcin Piesiewicz

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here