„Ochrona sadów w okresie okołokwitnieniowym” – retransmisja webinarium

regalis plus 10 wg

Ochrona sadów w okresie okołokwitnieniowym to temat webinarium, w którym gościem specjalnym był Tomasz Lewandowski z firmy BASF. – Mniej opryskiwania, większe oszczędności – to hasło przewodnie internetowego spotkania, które odbyło się w miniony wtorek. Zachęcamy do obejrzenia retransmisji:

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a w trakcie dyskusji sadownicy zadali wiele pytań. Poniżej kilka z nich:

 Czy można mieszać Sercadis z Regalisem Plus 10 WG?

Jak wyjaśnił Tomasz Lewandowski, można wykonać taką mieszaninę, natomiast należy zastanowić się, czy jest to celowe. Regalis stosujemy w tej chwili jako regulator wzrostu,
a wielu sadowników decyduje się zrobić zabieg także z tego względu, że Regalis wykazuje dobre działanie na podtrzymanie zawiązków. Sercadis natomiast stosujemy przeciwko mączniakowi i parchowi. Pytanie czy jest konieczność łączenia tych produktów. – Rekomendowałbym jednak, aby zastosować Regalis solo, a Sercadis w mieszaninie
z preparatem kontaktowym.

Czy Faban 500 SC działa też na szarą pleśń?

Faban 500 SC ma w swojej zawartości pirymetanil podobnie jak Mythos 300 SC. – Faban 500 SC nie ma jednak rejstracji na szarą pleśń i ja nie mogę państwu rekomendować stosowania tego produktu na tą chorobę. Jeżeli chcecie państwo walczyć z szarą pleśnią, to proponuję, żeby stosować Mythos. Jest produktem bardzo skutecznym, cały czas dostępnym na rynku. Tak, jak podkreślałem wcześniej, teraz jest bardzo dobry okres, aby ten Mythos zastosować – mówił. Pirymetanil jest bardzo skuteczną substancją do walki z szarą pleśnią. Warto wykonać zabieg, ponieważ chociaż w tym momencie zagrożenie jest niewidoczne, później skutki zaniedbania odbiją się na przechowywanych jabłkach.

Czy do Regalisu dodawać kwasek cytrynowy?

Jakość wody, którą używamy do przygotowywania cieczy roboczej jest w Polsce bardzo różna. –  My, żeby zaoferować państwu produkt kompletny, czyli niezależny od jakości wody, którą państwo macie w swoich ujęciach, zaproponowaliśmy Regalis Plus 10WG, czyli produkt, który ma już w sobie zawarty zakwaszacz. Powoduje on, że pH wody jest optymalne w momencie, kiedy stosujemy Regalis Plus  –  wyjaśnił. Bardzo często pojawiają się pytania odnośnie tego, jak mieszać/sporządzać ciecz roboczą/jak rozpuszczać Regalis Plus. Można to zrobić w bardzo prosty sposób. Napełniamy nasz opryskiwacz do ¾, 2/3 wodą, przy włączonym mieszadle sypiemy produkt prosto do wody, nie na sito. Dopełniamy beczkę do pełna i mieszanina jest gotowa.  

Jakiego pH wody potrzebuje Sercadis?

Sercadis tak naprawdę nie potrzebuje specjalnego pH. – Jaką macie państwo wodę, taką proponuję stosować. Na pH szczególnie trzeba zwracać uwagę przy stosowaniu Regalisu 10 WG, z tego względu dodaliśmy do niego zakwaszacz. Natomiast inne nasze produkty zapobiegawcze nie potrzebują specjalnego pH. One działają praktycznie w każdej dostępnej w Polsce wodzie – wyjaśnił.

Holendrzy mieszają gibereliny z Regalisem. Co Pan o tym myśli?

Tak jak powiedziałem, ja mogę zarekomendować tylko to, co sami w polskich warunkach przetestowaliśmy. My w Polsce, przy obecnych warunkach atmosferycznych, które odgrywają bardzo ważną rolę nie testowaliśmy takiego połączenia. Uważam, że Regalis jest cennym produktem, który nie jest tanim rozwiązaniem i nie warto ryzykować mieszając te dwa produkty. Wykonajmy te zabiegi osobno. Jeżeli chcemy zaoszczędzić te przejazdy, proponuję Regalis zastosować łącznie z fungicydem kontaktowym. Giberelina i Regalis są to dwie substancje aktywne, które są regulatorami wzrostu i ich wzajemny wpływ może okazać się niekorzystny w pewnych warunkach i na pewnych odmianach.

Baner LPC2024

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

[s4u_pp_featured_products per_row="2"]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here