Ostatni moment na zabiegi olejowe przeciwko miodówce

miodówka gruszowa

Ochrona przed szkodnikami gruszy skupia się przede wszystkim na walce z miodówką gruszową. Obecnie mamy ostatni moment na wykonanie zabiegów olejowych. 

To już ostatni gwizdek na wykonanie zabiegu olejem parafinowym razem z siarką przeciwko miodówce. W sadach gruszowych dorosłe osobniki złożyły już jaja. W związku z tym tuż przed wylęganiem się młodych osobników zabieg będzie miał największą skuteczność. Nie zapominajmy równocześnie, że duża dawka siarki może uszkodzić zielone części roślin. Bardzo ważna jest także słoneczna pogoda po wykonaniu zabiegu. Niemniej, biorąc pod uwagę cykl życiowy szkodnika, mamy ostatni moment na wykonanie zabiegów olejowych w sadach gruszowych.

Jeśli w sadzie nie były wykonane zabiegi glinką kaolinową to obecnie na niewiele się zdadzą. Jak wiemy, preparat ma za zadanie dezorientację dorosłych samic. Drzewa muszą być nią dokładnie pokryte przed okresem składnia jaj. Zatem obecnie jest już za późno na ten zabieg. Niestety, wraz ze wzrostem presji szkodnika, kolejni doradcy zgadzają się z tezą, że zabiegi preparatem stają się coraz mniej skuteczne.

Miodówka gruszowa czerwona (Psylla pirisuga)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here