Owocówka i zwójki – masowe loty i składanie jaj

owocówka jabłkóweczka

Aktualna pogoda sprzyja masowym lotom (między innymi) motyli owocówki jabłkóweczki. Konieczna jest zatem ochrona przed szkodnikiem. Kluczową kwestią jest określenie presji i wybranie odpowiedniej strategii.

Przebieg pogody sprzyja cyklowi rozwojowemu owocówki jabłkóweczki. Motyle latają o zmierzchu w temperaturze powyżej 15 stopni Celsjusza. Wtedy składają jaja na liściach i na powierzchni owoców. Obecnie towarzyszą nam właśnie takie warunki. Warto dodać, że pogoda jest stosunkowo stabilna. Z jednej strony pogoda będzie sprzyjała dalszym masowym lotom motyli i składaniu jaj, a z drugiej strony lot będzie skumulowany, co sprawi, że ochrona będzie nieco łatwiejsza i skuteczniejsza.

W walce z pierwszym pokoleniem owocówki zaleca się przede wszystkim rotowanie insektycydów w celu ograniczania tworzenia się ras odpornych. Należy mieć na uwadze, że presja szkodnika jest niezwykle zróżnicowana w zależności od lokalizacji. Nawet przy stosunkowo małych odległościach może się ona znacznie różnić. Wobec tego doradcy zalecają dostosowanie strategii ochrony w zależności od presji owocówki.

Z biegiem lat obserwujemy wzrost gospodarczego znaczenia owocówki jabłkóweczki. Loty motyla stają się coraz bardziej wydłużone, co komplikuje ochronę chemiczną.

W pułapkach feromonowych w zagłębiu grójeckim odławia się również wiele dorosłych osobników zwójki siatkóweczki (nawet kilkanaście sztuk).

zwójka siatkóweczka
Zwójka siatkóweczka
owocówka jabłkóweczka
Owocówka jabłkóweczka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię