Owocówka i zwójki – masowe loty i składanie jaj

owocówka jabłkóweczka

Aktualna pogoda sprzyja masowym lotom (między innymi) motyli owocówki jabłkóweczki. Konieczna jest zatem ochrona przed szkodnikiem. Kluczową kwestią jest określenie presji i wybranie odpowiedniej strategii.

Przebieg pogody sprzyja cyklowi rozwojowemu owocówki jabłkóweczki. Motyle latają o zmierzchu w temperaturze powyżej 15 stopni Celsjusza. Wtedy składają jaja na liściach i na powierzchni owoców. Obecnie towarzyszą nam właśnie takie warunki. Warto dodać, że pogoda jest stosunkowo stabilna. Z jednej strony pogoda będzie sprzyjała dalszym masowym lotom motyli i składaniu jaj, a z drugiej strony lot będzie skumulowany, co sprawi, że ochrona będzie nieco łatwiejsza i skuteczniejsza.

W walce z pierwszym pokoleniem owocówki zaleca się przede wszystkim rotowanie insektycydów w celu ograniczania tworzenia się ras odpornych. Należy mieć na uwadze, że presja szkodnika jest niezwykle zróżnicowana w zależności od lokalizacji. Nawet przy stosunkowo małych odległościach może się ona znacznie różnić. Wobec tego doradcy zalecają dostosowanie strategii ochrony w zależności od presji owocówki.

Z biegiem lat obserwujemy wzrost gospodarczego znaczenia owocówki jabłkóweczki. Loty motyla stają się coraz bardziej wydłużone, co komplikuje ochronę chemiczną.

W pułapkach feromonowych w zagłębiu grójeckim odławia się również wiele dorosłych osobników zwójki siatkóweczki (nawet kilkanaście sztuk).

zwójka siatkóweczka
Zwójka siatkóweczka
owocówka jabłkóweczka
Owocówka jabłkóweczka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here