Owocówka i zwójki – rozpoczyna się lot drugiego pokolenia

pułapka feromonowa

Chociaż tegoroczny sezon minął przede wszystkim pod znakiem ochrony przed parchem jabłoni to nie można zapominać o szkodnikach. Obecnie rozpoczął się lot drugiego pokolenia owocówki jabłkóweczki. 

W zagłębiach sadowniczych rozpoczyna się lot drugiego pokolenia owocówki jabłkóweczki, owocówki śliwkóweczki i zwójki siatkóweczki. W ostatnim czasie liczba odławianych szkodników była bardzo mała. Obecnie wyraźnie się zwiększyła. Przed nami jeszcze szczyt lotów (pik).

Loty motyli w tym sezonie są bardzo nieregularne. Brak wyraźnych i krótkich szczytów lotów znacząco zmniejsza skuteczność ochrony chemicznej. Anomalie pogodowe sprzyjają wydłużeniu lotów, a co za tym idzie przysparzają trudności w zwalczaniu danego szkodnika. Eksperci mają nadzieję, że przyszły sezon pod tym względem łatwiejszy. – Szkodniki latają w tym sezonie jak chcą – żartuje Karol Kot z firmy Agro Smart Lab. Jak dodaje wszelakie próby dostrzeżenia schematów w lotach motyli kończą się w tym sezonie niepowodzeniem – sytuacja jest bardzo dynamiczna, można rzec że w każdym sadzie indywidualna.

Z powodu wydłużonych i nieregularnych lotów ochrona przed szkodnikami jest znacznie trudniejsza. Spotkamy się z sytuacjami, kiedy w sadzie wykonano nawet 5 zabiegów na owocówkę jabłkóweczkę, a na owocach znajdowane są ślady żerowania. To poważny argument za prowadzeniem indywidualnego monitoringu. Bowiem presja nawet tego samego gatunku różni się również w zależności od sadu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here