Owocówka jabłkóweczka – aktualna sytuacja w sadach, 06.06.2022

W ostatnich tygodniach mieliśmy bardzo zmienną pogodę i z tego względu loty owocówki jabłkóweczki były bardzo niestabilne. Aby doszło do składania jaj temperatura w momencie zachodu słońca musi przekraczać 14°C, przy niższej składanie jaj jest zahamowane.

Motyle odławiają się od 26.05.2022, jednak jak na razie pogoda nie sprzyja masowym lotom i trudno jest określić wyraźny pik. Od niedzieli, 5.06.2022 prognozuje się poprawę pogody, co będzie sprzyjało lotom i składaniu jaj.

Rozwój jaj od złożenia do wylęgu (wgryzienia się do owocu), trwa od 8–10 dni do ponad dwóch tygodni, gdy pogoda jest chłodna. Dlatego od 10.06.2022 powinniśmy wykonać zabiegi zwalczające owocówkę.

W ciągu ostatnich lat presja owocówki jabłkóweczki wzrasta, z pewnością należy to wiązać ze zmianą pogody oraz pojawianiem się sadów niechronionych. Szkodniki migrują z takich lokalizacji znacznie utrudniając ochronę.

Program zwalczania pierwszego pokolenia owocówki jabłkóweczki obejmuje wykonanie 2 zabiegów.  Do zwalczania pierwszego pokolenia owocówki powinniśmy sięgać po produkty o bardzo wysokiej skuteczności, mam tu na myśli Coragen 200SC – preparat zwalcza larwy owocówki i zwójkówek oraz jaja. Po 14 dniach skuteczność produktu spada i w sadach z bardzo dużą presją powinniśmy wykonać kolejny zabieg stosując Steward 30WG lub Delegate, jeżeli są obserwowane również mszyce możemy zastosować preparaty oparte na substancji acetamiprid. (Warto pamiętać, że Steward i odpowiedniki możemy stosować do 19.09.2022).

Później możemy stosować produkty wirusowe. Pamiętajmy o poprawnej technice opryskiwania – dobrze jest stosować większą ilość cieczy roboczej oraz dodać produkty które polepszają przyczepność.

Nazwa Substancja aktywna dawkowanie
Steward 30WG, Rumo 30WG, Intensa,

Indoxa 30WG

Indoxokarb 0,17-0,2 kg/ha
Coragen 200SC Chlorantraniliprol 0,125-0,175 l/ha
Exirel 100SE Cyjanotraniliprol 0,5-0,6 l/ha
Delegate 250WG Spinetoram 0,3 kg/ha
Affirm 095SG Benzoesan emamektyny 2,5 kg/ha
Produkty zawierające acetamiprid Acetamiprid 0,2 dla części nowych rejestracji

(Kestrel, Carnadine) 0,2–0,4

Imidan 40WG Fosmet 1,25 kg/ha
Madex MAX

Carpovirusine

Super SC

Pomonelix

CpGV

Wirus granulozy

owocówki jabłkóweczki

Carpovirusine, Pomonelix 1 l/ha

Madex  0,005l/ha/m wys. korony

 

oprac. Marcin Piesiewicz

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here