Parch jabłoni a spodziewane opady – zalecenia z 20.05.2024

parch jabłoni

Presja ze strony parcha była w ostatnim czasie bardzo niska. Niemniej do końca ochrony przed chorobą jeszcze daleko. Zwłaszcza, że w prognozach widzimy intensywne opady o charakterze burzowym. Jakie zabiegi wykonać? Zalecenia z dnia 20.05.2024 przygotowane zostały przez Marcina Piesiewicza we współpracy z Andermatt Polska.

Nadal niska presja parcha jabłoni

Od ostatniego komunikatu w większości kraju pogoda była ciepła i sucha. Nie wystąpiły większe opady deszczu, co nie doprowadziło się do wysiewów parcha. Dalsze prognozy przewidują lokalne opady deszczu o charakterze burzowym, dlatego musimy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu sadów. 

Ze względu na brak opadów, skumulowała się duża ilość dojrzałych zarodników zdolnych do wysiewu. Wystąpienie opadów i odpowiednio długie zwilżenie liści doprowadzi do infekcji. Dlatego musimy sprawdzać prognozy pogody i wykonać zabieg zapobiegawczy krótko przed deszczem.

reklama
  • nordox
  • info karta ik agrosimex komunikaty
reklama
PREVAM

Modele chorobowe wskazują, że przy odpowiednim opadzie i długości zwilżenia może dojść do bardzo silnych infekcji. W tym wypadku zastosujmy produkty oparte na kaptanie oraz pamiętajmy o dalszej ochronie przed mączniakiem. Jeżeli spadnie deszcz to bezpośrednio po opadach powinniśmy wykonać zabieg interwencyjny kaptan plus produkt oparty na difenokonazolu. Taka mieszanina zadziała także na mączniaka.

Zagrożenie ze strony mączniaka nadal jest duże, dlatego co 10 dni powinniśmy wykonać zabieg typowym produktem mączniakobójczym. Musimy pamiętać, że zastosowanie dziś produktów opartych na ditianonie będzie skutkować wykryciem pozostałości substancji w owocach podczas zbiorów.   

reklama
Baner PORS2025
parh jabłoni
Model chorobowy dla parcha jabłoni

 

Plamy parcha powszechnym widokiem w sadach

W sadach gdzie mamy plamy parcha i problem z mączniakiem powinniśmy zastosować produkty taki jak  VitiSan® lub Vitiprotect®. Produkty oparte na wodorowęglanie potasu doskonale sprawdzają się jako środki zapobiegawcze tworzące na powierzchni rośliny „barierę hamującą choroby”. Mechanizm działania substancji aktywnej środka polega między innymi na wysuszaniu zarodników grzybów, co zapobiega ich kiełkowaniu i rozwojowi strzępek infekcyjnych. Dawka produktu to 2,5 kg na metr korony czyli 5 – 6 kg na ha. Produkty te są skuteczne również w ochronie przed mączniakiem jabłoni.  

reklama
Baner - zasubskrybuj
mączniak jabłoni
Model chorobowy dla mączniaka jabłoni

 

Informacje o ofercie firmy Andrematt dla sadowników znajdziecie pod tym linkiem: Produkcja roślinna – Andermatt Polska Sp. z o.o.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here