Chociaż ostatnio najwięcej w branży mówi się o przymrozkach, to nie wolno nam zapominać o zagrożeniu ze strony parcha jabłoni. Pomimo niskich temperatur, suchej aury i braku zagrożenia ze strony infekcji, zarodniki workowe stale się rozwijają. Prognozowana deszczowa pogoda może w weekend sprzyjać masowym wysiewom zarodników.
W centralnej Polsce obecnie jest sucho i w ostatnich dniach nie było wysiewów. Pomimo chłodów zarodniki stale, lecz nieco wolniej się rozwijają. Dojrzałych zarodników jest około 90%, natomiast w pełni dojrzałych około 40%. W związku z powyższym już przy temperaturze przekraczającej 10 stopni sytuacja może być poważna. Mogą wystąpić masowe wysiewy prowadzące do widocznych objawów choroby na działkach kielicha czy szypułkach. Przede wszystkim na Ligolu i Idarecie, które są nieco bardziej rozwinięte.
Prognoza pogody na weekend będzie zdecydowanie sprzyjała wysiewom zarodników workowych. Meteorolodzy zapowiadają przelotne opady i temperatury od 13 do 17 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że temperatura od 16 do 23 stopni jest idealną dla rozwoju choroby. Wówczas potrzeba najkrótszego zwilżenia liścia, aby wystąpiła infekcja. Zatem sytuacja może być bardzo groźna. Przy zapowiadanych temperaturach, opadach i około 10 godzinnym zwilżeniu liścia może dochodzić do infekcji.
Z powodu dość chłodnej końcówki kwietnia przyrost tkanki zielonej jest dosyć mały. Niemniej zwarte jeszcze pąki sprawiają, że w ich licznych zakamarkach może utrzymywać się woda. To z kolei jest kłopotliwe przy wykonywaniu zabiegów interwencyjnych.
Jeśli chodzi o ochronę, należy się przede wszystkim skupić na zabiegach zapobiegawczych. W tej chwili najlepsze będą zabiegi ditianonem i kaptanem, które w tej fazie fenologicznej bardzo skutecznie spełniają funkcje zapobiegawczą. W przypadku wykonywania zabiegu na noc, konieczne jest dobieranie środków skutecznych w niższych temperaturach.
Jeśli zajdzie konieczność wykonania zabiegów interwencyjnych, wówczas można sięgać po pirymetanil. Tu jednak należy mieć na uwadze skuteczność tej substancji w walce z szarą pleśnią i zaczekać z jej użyciem do okresu kwitnienia. Wtedy bowiem zachodzi konieczność ochrony przed tą chorobą.