Parch jabłoni – aktualna sytuacja w sadach, 27.04.2022

parch jabłoni

W tym tygodniu nastąpi stabilizacja pogody, która pozwoli na wykonanie niezbędnych zabiegów przed kwitnieniem. Musimy też zwrócić uwagę na zapowiadane spadki temperatur w centralnej i w wschodniej Polsce.

Parch jabłoni

Pod koniec zeszłego tygodnia zalecaliśmy wykonanie zabiegu zapobiegawczego przy użyciu ditianonu + siarka. Stacje zmierzyły niewielkie opady 0,8–6mm, a modele nie naliczyły infekcji oprócz rejonu Sandomierza, gdzie do infekcji doszło. W następnych dniach nie spodziewamy się wystąpienia opadów, pomimo to kontynuujemy ochronę zapobiegawczą, gdyż wchodzimy w okres największego zagrożenia ze strony parcha jabłoni. Również sam przyrost liści będzie intensywny.

Jakie zabiegi?

W okresie zielonego/różowego pąka odnotowujemy najczęściej silne wysiewy zarodników workowych. Najlepiej, gdy wykonamy zabieg tuż przed opadami, dlatego musimy śledzić prognozę pogody. Najlepszym wyborem do zabezpieczenia przed parchem są fungicydy zawierające ditianon, możemy także stosować preparaty oparte na kaptanie. Pamiętajmy, że w tym okresie najlepiej sprawdza się ditianon. Niektórzy sadownicy preferują stosowanie kaptanu ze względu na szersze spektrum działania szczególnie w kwaterach z odmianą Gala. Kaptan działa tez zapobiegawczo pod katem chorób kory i drewna.

W rejonie Sandomierza powinniśmy wykonać zabieg interwencyjny (gdy poprzedni zabieg był wykonany wcześniej niż 4 dni temu). Tu stosujemy mieszaninę ditianonu + piremetanilu. 

Oprac. Marcin Piesiewicz, zespół SAD24.pl

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here