Parch jabłoni, mszyce – aktualna sytuacja w sadzie, dr Michał Pniak, Biocont

dr michał pniak

Z doktorem Michałem Pniakiem spotkaliśmy się w Sadkowicach. Zapraszamy na materiał wideo, w którym nasz rozmówca opowie, jakie zabiegi należy obecnie wykonać w sadach.

W przypadku jabłoni większość sadów jest w fazie zielonego pąka. Z powodu zapowiadanych, nieco niższych temperatur wegetacja wyhamuje. Jednak w przypadku znaczącego ocieplenia błyskawicznie nastąpi kwitnienie. Pamiętajmy, że zarówno szkodniki i patogeny będą zachowywać się w podobny sposób. W związku z tym można spodziewać się silniejszej presji z ich strony.

Na młodych pędach możemy zauważyć żerujące, młode larwy mszyc. Ich obecność skutkuje pierwszymi niewielkimi deformacjami. Szkodnik pomimo ochłodzenia będzie się rozwijał. Podstawą do zadecydowaniu o zabiegu jest dokładna lustracja.

Podobnie jest w przypadku zwójek. Pomimo tego, że szkodnik do rozwoju potrzebuje nieco wyższych temperatur niż mszyca, to pomimo ochłodzenia będzie się on rozwijał. Będzie to rzecz jasna rozwój znacznie spowolniony.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności