Parch jabłoni – wskazane jest zabezpieczenie sadów

parch jabłoni

Niskie temperatury w trakcie dnia i przymrozki nocami spowolniły rozwój drzew, jednak zapowiadane ocieplenie przyspieszy wegetację. Aktualna faza rozwoju różni się w zależności od rejonu, dlatego strategię ochrony przed parchem powinniśmy dobierać indywidualnie, w oparciu o sytuację w naszym sadzie. 

Obecnie każdy ciepły dzień przynosi postęp w rozwoju drzew. W zależności od lokalizacji i odmiany mamy różne fazy rozwojowe. W centralnej Polsce otwierają się pąki ukazując pierwsze liście, a w zachodniej i południowej części kraju za około 2 dni nastąpi faza zielonego pąka.

Darmowy numer TMJ - baner corner

Środa i czwartek będą idealnym terminem do zabezpieczenia przed infekcjami w razie wystąpienia zapowiadanych na piątek opadów deszczu. Od 8.04 zauważalne jest dojrzewanie zarodników workowych na opadłych liściach. Oczywiście w dobrze chronionych sadach w zeszłym roku źródło jest niewielkie, ale musimy pamiętać, że liście w tym sezonie przezimowały w dużej ilości.

fot. 1 Duża ilość liści
Zarodniki parcha
Zarodniki parcha

 

Wegetacja w Polsce
Centralna polska/mazowieckiemazowieckie

Województwo opolskie

jonagold

Województwo wielkopolskie

Gala

W centralnej Polsce, dla obecnej fazy wegetacyjnej (takiej, jak na zdjęciach z województwa mazowieckiego) można jeszcze zastosować produkty miedziowe w wyżej dawce. Czyli minimum 1 kg miedzi na ha (1,0 kg miedzi to 2 kg produktu, który zawiera 50% Cu). Jest
zasadne również dodanie saletry potasowej w dawce 8kg/ha.
Jeżeli faza rozwojowa jest taka jak na zdjęciach z województwa opolskiego i wielkopolskiego można zastosować fungicyd miedziowy w dawce 0,75 kg miedzi + 0,3 kg preparatu Delan 700 WG. Dobrze jest dodać 5kg mocznika na ha, aby poprawić jakość młodych liści po chłodach.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here