Polacy powinni móc stosować preparaty zarejestrowane w innych krajach UE

jablka deserowe

Polscy producenci owoców i warzyw powinni mieć dostęp do większego wyboru środków ochrony roślin. KRIR zwraca uwagę, że należy wprowadzić przepisy, które pozwolą na stosowanie w naszym kraju tych preparatów, które zarejestrowane są do użycia na terenie innych krajów Unii Europejskiej.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 25 października 2022 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wicepremiera Henryka Kowalczyka, realizując wniosek przyjęty podczas XIII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI Kadencji o zwiększenie dostępu do różnorodnych środków ochrony roślin.

Zapowiadane zmiany zasad stosowania środków ochrony roślin przewidują ograniczenie ich zużycia o 50%. Tymczasem już obecnie rolnicy nie mają odpowiedniego wyboru środków ochrony roślin dla wszystkich rodzajów upraw. Komisja Europejska stopniowo wycofuje poszczególne substancje aktywne jednak nie wprowadza się wystarczającej ilości nowych skutecznych środków. Powoduje to bardzo trudną sytuację np. w produkcji warzyw, gdzie nie ma środków ochrony przeznaczonych dla niektórych gatunków, a tym samym nie ma możliwości ich uprawy.

W związku z powyższym Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje o wprowadzenie takich przepisów, aby środki ochrony roślin stosowane w innych krajach Unii Europejskiej mogły być stosowane w Polsce.

Ponadto rolnicy chcieliby, żeby środki ochrony roślin zakupione np. w Niemczech i tam dopuszczone do stosowania, jednak nie zarejestrowane w Polsce, mogły być  zgodnie z prawem stosowane przez polskich rolników w naszym kraju.

 

Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here