Przede wszystkim ochrona przed mączniakiem – zalecenia z 13.05.2024

mączniak jabłoni

Obecnie zagrożenie ze strony parcha jabłoni jest na bardzo niskim poziomie. Inaczej jest w przypadku mączniaka, którego presja w podatnych odmianach bywa już doskonale widoczna. Zalecenia z dnia 13.05.2024 przygotowane zostały przez Marcina Piesiewicza we współpracy z Andermatt Polska.

Niskie zagrożenie ze strony parcha jabłoni

Aktualny przebieg pogody zdecydowanie nie sprzyja rozwojowi parcha jabłoni. W ostatnim czasie nie notujemy opadów, co powoduje brak wysiewów zarodników workowych. Ponadto  niska wilgotność uniemożliwia nawet wystąpienie rosy, co również nie sprzyja zarodnikom konidialnym powstającym w obrębie istniejących już plam parcha.

Dlatego dziś zagrożenie ze strony choroby jest niewielkie. Ale pamiętajmy, że ilość dojrzałych zarodników jest duża. Jeżeli dojdzie do opadów, na pewno będziemy obserwowali duży wysiew oraz możliwa będzie także bardzo silna infekcja. Pamiętajmy też, aby monitorować prognozy pogody i przed opadami wykonać dobry zabieg zapobiegawczy.  Teraz zabiegi zapobiegawcze wykonujemy co 7 dni preparatami zawierającymi kaptan. 

 

parch
Modele chorobowe informują o niskiej presji ze strony parcha jabłoni

Mączniak jabłoni 

Zdecydowanie większym zagrożeniem jest mączniak jabłoni, dlatego teraz powinniśmy skupić się właśnie na tej chorobie. Zabiegi przeciwko mączniakowi powinny być wykonywane nie rzadziej niż co 10 dni. W celu zapobiegawczym można zastosować strobiluryny, na przykład Discus 500WG / Zato 50WG lub typowe produkty mączniakobójcze – takie jak Topas 100EC / Kendo 50EW / Nimrod 250EC. 

W sadach, gdzie widzimy plamy parcha, problem z mączniakiem możemy rozwiązać przez zastosowanie produktów takich jak VitiSan® lub Vitiprotect®. Są to produkty oparte na wodorowęglanie potasu i doskonale sprawdzają się jako środki zapobiegawcze tworzące na powierzchni rośliny swego rodzaju „barierę”. Mechanizm działania substancji aktywnej środka polega między innymi na wysuszaniu zarodników grzybów, co zapobiega ich kiełkowaniu i rozwojowi strzępek infekcyjnych. Dawka produktu to 2,5 kg na metr korony, czyli 5 – 6 kg na hektar.  

mączniak
Równocześnie modele dla mączniaka jabłoni pokazują dużą presję choroby

 

mączniak jabłoni
Tegoroczne przyrosty porażone mączniakiem jabłoni – Idared
mączniak jabłoni
Tegoroczne przyrosty porażone mączniakiem jabłoni – Idared

Informacje o ofercie firmy Andrematt dla sadowników znajdziecie pod tym linkiem: Produkcja roślinna – Andermatt Polska Sp. z o.o.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here