Pułapki feromonowe w sadzie Łukasza Sosnowskiego, Czersk, 27.07.2021

Łukasz Sosnowski

W sadzie Łukasza Sosnowskiego w Czersku zaczynają się odławiać motyle drugiego pokolenia owocówki jabłkóweczki. Zdaniem sadownika, monitoring wykonywany za pomocą pułapek jest niezbędny w celu określenia właściwego terminu zabiegu zwalczającego. Więcej w materiale filmowym. 

Podejmując decyzję o konieczności wykonania zabiegu zwalczającego szkodniki powinniśmy bezwzględnie skupiać się na indywidualnej ocenie zagrożenia w naszym sadzie. Kluczową rolę odgrywa w tym aspekcie monitoring wykonywany za pomocą pułapek feromonowych firmy Medchem. Okazuje się, że sytuacja pod względem liczebności szkodników może diametralnie różnić się w zależności od lokalizacji, ukształtowania terenu, a nawet konkretnej odmiany.

Aktualnie największe zagrożenie w uprawach sadowniczych obserwowane jest ze strony przede wszystkim owocówki jabłkóweczki, ale także zwójek liściowych. W celu monitorowania lotów tych szkodników stosuje się zestawy z pułapką trójkątną, wkładami lepowymi i dyspenserami feromonowymi (komplet zawiera 3 sztuki dyspenserów feromonowych).  Działanie pułapki polega na pozorowaniu obecności samicy, przygotowanej do odbycia kopulacji. Uwalniany z dyspensera feromon symuluje zapach samicy przywabiając samce. Przywabione samce przylepiają się do podłogi pułapki.  Odłowy samców na pułapki umożliwiają ustalenie początku i końca lotu motyli oraz wyznaczenie jego maksimum i na tej podstawie określenie optymalnych terminów zwalczania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here