Silne infekcje parcha jabłoni, 25.05.2022

silne infekcje parcha jabłoni

W przypadku walki z parchem jabłoni sytuacja zmieniła się diametralnie w ciągu ostatnich dni. Potencjał ze strony zarodników jest na wyczerpaniu, niemniej, warunki pogodowe sprzyjają infekcjom.

Panująca susza sprzyjała sadownikom w ochronie przed parchem jabłoni. Ostatnie dni przyniosły jednak znaczące opady i długie zwilżenie liścia. Sytuacja, jeśli chodzi o zagrożenie ze strony parcha jabłoni jest jednak zróżnicowana w zależności od rejonu, ponieważ opady nie są równomierne. Na przykład w Mogielnicy (powiat grójecki) spadło od soboty ponad 20 litrów wody na metr kwadratowy.

W rejonie centralnej Polski, w poniedziałek, czyli 23.05.2022, ilość pseudotecjów, z których mogą się jeszcze uwalniać zarodniki szacowana była na poziomie 12%. Oznacza to, że potencjał zarodników jest niewielki. Przebieg pogody od wczorajszego wieczora do chwili obecnej jest jednak bardzo korzystny z punktu widzenia parcha. Zwilżenie liści utrzymuje się nieprzerwanie od wtorku od godziny 21:00. Temperatura nie są na idealnym, lecz na optymalnym poziomie.

Zatem warunki atmosferyczne bezsprzecznie sprzyjają infekcjom. Nawet, gdy w sadzie źródło infekcji pierwotnych jest bardzo ograniczone, to może dojść do infekcji wtórnych.  Ponadto w sadach, gdzie w ubiegłym roku notowano dużą presję parcha jabłoni, jeszcze przez tydzień, a nawet nieco dłużej może dochodzić to niewielkich infekcji pierwotnych. 

Na Mazowszu w większości lokalizacji doszło do silnych infekcji. Niektórzy sadownicy nie zdążyli wykonać zabiegu zapobiegawczego przed opadami. Dlatego po opadach należy wykonać zabieg interwencyjny kaptan + difenkonazol (pamiętajmy, że skuteczność difenkonazolu jest dopiero powyżej 12 stopni).

parch jabłoni silne infekcjeinfekcje parcha jabłoni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here